Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 19.11.2014

Chiński komputer znów na szczycie TOP500

Tianhe-2 (Droga Mleczna-2) już po raz czwarty znalazł się na pierwszym miejscu na publikowanej co pół roku liście Top 500 - rankingu komputerów o największej mocy obliczeniowej.
Superkomputer Titan w Oak Ridge National LaboratorySuperkomputer Titan w Oak Ridge National LaboratoryOak Ridge National Laboratory.

Nikt nie potrafi go pobić. Znajdujący się w Kantonie chiński superkomputer został zbudowany przez Narodowy Uniwersytet Technologii Obronnych.

Moc Tianhe-2 to 33,86 petaflopów (petaflop - 10 do potęgi 15 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).

Najszybszy europejski superkomputer znajduje się w szwajcarskim Lugano. Nazywa się Piz Daint, a jego moc obliczeniowa to 6,27 petaflopów.

Najwięcej superkomputerówznajduje się w USA - aż 231. W Europie jest ich 130, niewiele mniej w Azji - 120.

Wyścig w dziedzinie budowy superkomputerów rozpoczął się w latach 60. XX wieku.

Ranking Top 500 jest publikowany dwa razy do roku, na zmianę w USA i w Niemczech. Pełny najnowszy ranking ma zostać opublikowany we wtorek na stronie Top500.org. Od lat na liście znajduje się polski klaster Zeus z Krakowa. W styczniu krakowski Cyfronet i Akademia Górniczo-Hutnicza uruchomią jeszcze potężniejszego Prometheusa. - Prometheus będzie największym superkomputerem w historii Polski. Obecnie zająłby 30. miejsce na liście najszybszych na świecie - zapowiadał kilka tygodni temu dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, prof. Kazimierz Wiatr. Zapowiedział, że nowy superkomputer powinien być oddany do użytku w pierwszej dekadzie stycznia.

(ew/PAP)