Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Marta Kwasnicka 28.01.2016

Druk 3D pomoże w kardiologii

O rewolucji w medycynie jaką przyniesie zastosowanie drukarek 3 D mówiono w czasie kończących się w Dubaju targów techniki medycznej Arab Health.
Posłuchaj
  • Drukarki 3D w medycynie - IAR, A.Dudzińska (2)
  • Drukarki 3D w medycynie - IAR, A.Dudzińska
Czytaj także

Na wystawie zgromadzono najnowsze przykłady zastosowania tej technologii.

Zdaniem ekspertów technika drukowania w trójwymiarze, której rozwój w przemyśle rozpoczął się w latach osiemdziesiątych zrewolucjonizuje światową medycynę. Już w tej chwili używa się jej do produkcji implantów dentystycznych, części kości, prostych naczyń krwionośnych i protez stawu
biodrowego.

W czasie serii wykładów i pokazów mówiono o możliwościach jakie daje zastosowanie tej techniki podczas przygotowania do operacji. Z trójwymiarowego obrazu otrzymanego po badaniu tomografem czy rezonansem wydrukować można model narządu. - Powstający w taki sposób model serca będzie odzwierciedlał również wszystkie wady, z którymi spotka się lekarz w czasie operacji - tłumaczy pracujący w Al Qassimi Hospital polski anestezjolog Wojciech Kruczek. Dzięki tej innowacji będzie on mógł precyzyjnie przygotować i zaplanować zabieg.

- Osiągalność tej techniki zależy tak naprawdę od lekarzy. Drukowanie modelu trójwymiarowego to kwota od kilkuset do tysiąca dolarów. To nie jest wysoka kwota jeśli bierze się pod walkę o zdrowie człowieka - podkreśla Kruczek.

W czasie 41 targów Arabh Health swoje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie  wykorzystania drukarek 3D w medycynie zaprezentowali przedstawiciele czołowych ośrodków z całego świata.

(IAR)