Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Petar Petrovic 26.03.2014

Strefa buforowa dot. ASF. Sytuacja wraca do normy

W powiecie łosickim na Mazowszu, poza skupem na potrzeby Agencji Rezerw Materiałowych, pojawiły się także firmy komercyjne, które powróciły do współpracy ze swoimi stałymi klientami - powiedział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
Strefa buforowa  dot. ASF. Sytuacja wraca do normyGlow Images/East News

Sytuacja w strefie buforowej, wprowadzonej po wykryciu dwóch przypadków wirusa afrykańskiego pomoru świń, wraca do normy.
Jacek Kozłowski zwrócił uwagę, że oferowane ceny nie satysfakcjonują części rolników i głównie w tym obszarze toczą się obecnie negocjacje.

Starosta łosicki Czesław Giziński zapewnił, że problem świńskiej górki powstałej po pierwotnych obostrzeniach został rozwiązany. Poinformował, że z powiatu wyjechało do rzeźni poza strefą buforową już około 10 tysięcy sztuk przerośniętej trzody chlewnej.
TVP/x-news

Czesław Giziński powiedział, że producenci czekają teraz na zniesienie strefy buforowej w powiecie. Dodał, że zanim się to stanie starają się sprzedać jak najwięcej tuczników, do których otrzymają dopłaty unijne. Hodowcy trzody chlewnej z okolic Łosic oczekują także na spotkanie z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim.

W związku z afrykańskim pomorem świń trzeba wykupić ponad 100 tys. sztuk trzody chlewnej z terenów, które nie wejdą do pomniejszonej strefy z największymi restrykcjami - mówi minister rolnictwa Marek Sawicki. W sobotę weszła w życie decyzja KE o zmniejszeniu w Polsce strefy buforowej dot. ASF.
W ubiegłym tygodniu Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt Komisji Europejskiej zdecydował o zmniejszeniu w Polsce strefy objętej najbardziej dotkliwymi restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń. Obejmą one powiaty: sejnieński, augustowski, sokólski i białostocki w woj. podlaskim.