Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 05.12.2014

KNF: Pekao przejmie SKOK im. Kopernika

Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała jednogłośnie o przejęciu Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej im. Mikołaja Kopernika w Orontowicach przez bank Pekao - poinformowała KNF w komunikacie.
Krajowe SKOK-i znajdują się obecnie w trudnej sytuacji kapitałowej. Z danych KNF wynika, że przeterminowane kredyty i pożyczki w sektorze SKOK na koniec czerwca tego roku stanowiły 37,9 proc. całego portfela kredytowego.Krajowe SKOK-i znajdują się obecnie w trudnej sytuacji kapitałowej. Z danych KNF wynika, że przeterminowane kredyty i pożyczki w sektorze SKOK na koniec czerwca tego roku stanowiły 37,9 proc. całego portfela kredytowego. skok.pl

"Sytuacja Banku Pekao pozwala na przejęcie SKOK Kopernik w sposób zapewniający ochronę stabilności rynku finansowego i pełne bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach kasy. Wartość aktywów przejmowanej SKOK Kopernik wynosi 0,2 proc. wartości aktywów Banku Pekao" - napisano w komunikacie KNF.
Według regulatora, bank Pekao spełnia też wszystkie kryteria, które KNF bierze pod uwagę przy ocenie zdolności do udziału w restrukturyzacji sektora SKOK, tj. zarówno formalne jak i uzupełniające.

Przy przejęciu pomoże Bankowy Fundusz Gwarancyjny

KNF wskazała, że proces przejęcia przebiegać będzie przy wsparciu finansowym udzielonym przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). "Rozpatrując sprawę przejęcia SKOK Kopernik przez bank, KNF - kierując się troską o bezpieczeństwo i stabilność sektora finansowego - wzięła pod uwagę również korzyści dla dotychczasowych członków SKOK Kopernik wynikające m.in. z dostępu do szerszej oferty produktowej Banku Pekao" - podkreślono.

Zarząd nad Kasą od 8 grudnia, przejęcie – 22 grudnia
Zgodnie z komunikatem 8 grudnia 2014 r. zarząd majątkiem SKOK im. Kopernika obejmuje zarząd banku Pekao, a 22 grudnia 2014 r. kasa zostanie przejęta przez Pekao. "Do dnia przejęcia SKOK Kopernik przez Bank Pekao, kasa prowadzi działalność i oferuje usługi swoim członkom w pełnym dotychczas stosowanym zakresie" - zastrzeżono.

Dlaczego przejęto SKOK
W listopadzie na przejęcie SKOK im. Mikołaja Kopernika zgodził się prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Na przejęcie SKOK przez banki pozwalają przepisy ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Procedura ta ma na celu zachowanie bezpieczeństwa depozytów zgromadzonych przez klientów w kasie. Zgodnie z ustawą zarząd kasy, która popadła w tarapaty finansowe, przedstawia program naprawczy. Jeżeli program ten nie przynosi pożądanych rezultatów - ustanawiany jest zarząd komisaryczny.
W przypadku, gdy sytuacja finansowo-ekonomiczna w danym SKOK-u jest bardzo zła, a zarząd komisaryczny stwierdza, iż kasa nie jest w stanie sama się zrestrukturyzować, wówczas KNF zwraca się z pytaniem do SKOK-ów, czy jest kasa, która byłaby w stanie przejąć ten SKOK spełniając ustawowe kryteria.
Jeżeli nie zgłasza się żadna kasa lub też żadna nie jest w stanie sprostać kryteriom przejęcia, to analogiczne pytanie KNF kieruje do sektora bankowego. W przypadku SKOK im. Kopernika Komisja uznała wcześniej, że nie ma obecnie w kraju SKOK, która mogłaby przeprowadzić restrukturyzację kasy, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo zgromadzonych w niej depozytów.

SKOK-i w trudniej sytuacji finansowej
Krajowe SKOK-i znajdują się obecnie w trudnej sytuacji kapitałowej. Z danych KNF wynika, że przeterminowane kredyty i pożyczki w sektorze SKOK na koniec czerwca tego roku stanowiły 37,9 proc. całego portfela kredytowego. Współczynnik wypłacalności sektora na koniec czerwca 2014 r. sektora wynosił -0,42 proc., podczas gdy norma ustawowa wynosi 5 proc. 24 kasy miały współczynnik wypłacalności powyżej 5 proc., natomiast 31 kas poniżej wymogów, przy czym w przypadku 13 kas jest on ujemny.

PAP. jk