Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 13.10.2015

Cyfryzacja: 60 proc. dzieci będzie pracować w zawodach, których jeszcze nie ma

Obecnie nie wystarczy umiejętność przeglądania stron internetowych, aby mówić o kompetencjach cyfrowych, potrzebujemy wiedzy o podstawach programowania, umiejętności łączenie różnych mediów cyfrowych – powiedziała nowa prezes Fundacji Orange Ewa Krupa.

W związku ze swoim 10-leciem Fundacja Orange rozpoczęła we wtorek kampanię „Świat #w10lat”, której celem jest pobudzenie debaty na temat wpływu nowoczesnych technologii na społeczne potrzeby. Na stronie www.w10lat.pl zebrano dane i ciekawostki pokazujące tempo rozwoju wybranych aspektów cyfryzacji w ostatniej dekadzie.

Najważniejszy jest dostęp do szerokiego pasma Internetu

Krupa zwróciła uwagę, że - gdy 10 lat temu fundacja rozpoczynała działalność - jedynie 16 proc. Polaków było w zasięgu szerokopasmowego Internetu, a ok. 28 proc. miało dostęp do sieci. Jak wskazała, obecnie trzy czwarte Polaków ma dostęp do sieci.

Ale dochodzą do tego nowe obowiązki internautów: np. umiejętności cyfrowe

Zdaniem prezes wtedy głównym celem fundacji było zapewnienie dostępu do sieci. Obecnie to przede wszystkim podnoszenie umiejętności cyfrowych. „Kluczowe wyzwanie, jakie przed nami obecnie stoi to wyposażenie Polaków w odpowiednie umiejętności cyfrowe, by z nowych technologii mogli korzystać z korzyścią dla siebie, społeczności, w której żyją, ale także, żeby mogli się dzięki nim lepiej rozwijać i uczyć” – powiedziała Krupa.

Podkreśliła, że szczególnie ważnym zadaniem, jakie fundacja chce realizować, jest podnoszenie umiejętności cyfrowych najmłodszych Polaków.

Trzeba korzystać z różnych mediów w sieci

„Największym wyzwaniem jest wyposażenie najmłodszego pokolenia w zaawansowane umiejętności korzystania z nowych technologii. To nie chodzi o sprawność czy biegłość w korzystaniu z Internetu, biegłość przechodzeniu przez kolejne poziomy gry” – wskazała Kurpa. Dodała, że chodzi uczenie podstaw programowania, umiejętności funkcjonalnego korzystania z różnych mediów w sieci.

60 proc. dzieci będzie pracować w zawodach, które nie istnieją

Z danych Unii Europejskiej wynika, że 60 proc. dzieci, które obecnie rozpoczynają naukę, będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją, ale - jak uważa Krupa - "na pewno część z nich będzie związana z nowymi technologiami”.

Podkreśliła, że podnoszenie zaawansowanych umiejętności cyfrowych dotyczy wszystkich internautów. „W Polsce mamy bardzo duży problem z zaawansowanymi kompetencjami cyfrowymi. Jesteśmy niestety pod tym względem w dole Unii Europejskiej, dlatego tak bardzo ważna jest edukacja” – powiedziała Krupa.

W ramach kampanii „Świat #w10lat” internauci mogą wziąć udział w konkursie połączonym z charytatywną akcją na www.w10lat.pl/konkurs.

Wystarczy do 13 listopada przesłać zdjęcie, które nawiązuje do zmiany #w10lat i kreatywnie przerobić je przy pomocy aplikacji. Autorzy najciekawszych prac mogą wygrać tablet. Dodatkowo, za każde 100 zgłoszeń Fundacja zorganizuje jeden warsztat druku 3D dla dzieci z małych miast i wsi we współpracy z Fala Trójmiasto. Żółta furgonetka mobilnego FabLab’u wypełniona nowoczesnymi technologiami odwiedzi wybrane lokalizacje w Polsce.

PAP, jk