Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 17.10.2015

Dzień Sprzedaży Bezpośredniej. UOKiK ostrzega przed sztuczkami sprzedawców

17 października obchodzimy Dzień Sprzedaży Bezpośredniej. 24 instytucje, w tym między innymi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przypominają, o czym należy pamiętać, kupując towar od akwizytora.
Posłuchaj
  • O tegorocznych obchodach Dnia Sprzedaży Bezpośredniej mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Mirosław Luboń, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej (Dominik Olędzki, naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Ernest Makowski z UOKiK zaznacza, że zawierając umowę poza lokalem przedsiębiorcy możemy podlegać presji sprzedawców (IAR)
  • Rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska przypomina, na co uważać, kiedy decydujemy się na zmianę sprzedawcy energii (IAR)
Czytaj także

Ernest Makowski z UOKiK zaznacza, że zawierając umowę poza lokalem przedsiębiorcy, możemy podlegać presji sprzedawców. Zdarza się, że wykorzystują oni różne techniki manipulacyjne. W rezultacie kupujemy niepotrzebne rzeczy, z czego sprawę zdajemy sobie dopiero po zawarciu transakcji.

- Jedną z technik wywierania wpływu na ludzi, którą wykorzystują akwizytorzy, jest reguła wzajemności - osoba, która zostanie na przykład poczęstowana kawą, czuje potrzebę odwzajemnienia się i kupuje oferowany towar - wyjaśnia Makowski.

Uwaga na akwizytorów proponujących zmianę dostawcy energii

Rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska przypomina, na co uważać, kiedy decydujemy się na zmianę sprzedawcy energii. A jest to coraz bardziej popularne w Polsce. Niestety, nie wszyscy robią to świadomie - podkreśla Głośniewska. Przede wszystkim należy czytać bardzo uważnie umowy.

- Pamiętajmy, że to my mamy wybór i zmian nie musimy robić pod wpływem namowy, presji czasu czy innych osób - uzupełniła rzeczniczka.

W Dniu Sprzedaży Bezpośredniej UOKiK przypomina podstawowe zasady zakupów poza lokalem:

- Kupujący ma 10 dni na odstąpienie od umowy zawartej na pokazie, prezentacji. Przed transakcją sprzedawca musi poinformować o takim prawie i wręczyć formularz odstąpienia od umowy. Wzór odstąpienia od umowy można pobrać ze strony Urzędu. Warto pamiętać o zmieniającym się prawie – od 25 grudnia czas ten wydłuży się do 14 dni. Wtedy wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta.

- Akwizytor, sprzedawca na pokazie przed zawarciem umowy muszą pokazać konsumentom dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej oraz dowód osobisty. Odmowa powinna wzbudzić podejrzenia klienta.

- Na żądanie kupującego sprzedawca musi wyjaśnić znaczenie poszczególnych postanowień umowy oraz obowiązki i prawa każdej ze stron. Klient musi poświęcić czas na dokładną lekturę umowy, powinien zwrócić uwagę na cenę towaru, wysokość rat. Warto przed podpisaniem zabrać kontrakt do domu i poprosić o pomoc w jego analizie rzecznika konsumentów w swoim miejscu zamieszkania lub skonsultować pomysł z kimś bliskim.

- Bezpłatna pomoc: infolinia 800 007 707, rzecznicy konsumentów, Inspekcja Handlowa, Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich.

Mirosław Luboń, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej:

IAR/UOKiK, awi