Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 26.11.2015

PROW 2014-2020: jak otrzymać wsparcie w zalesieniu gruntów?

Od początku realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach dofinansowywania zalesień dokonane zostały płatności na kwotę 950 mln złotych, w tym około 760 mln, pochodziło z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zrealizowano płatności dla 17 tysięcy 208 beneficjentów.
Posłuchaj
  • O tym, jak otrzymać wsparcie w zalesieniu gruntów, mówiła w „Porannych rozmaitościach” radiowej Jedynki Monika Ostaś z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Obecnie w ramach PROW 2014-2020 przewidziano trzy  formy pomocy. Pierwsza to tak zwane wsparcie na zalesienie, które jest jednorazową wypłatą, będącą  ekwiwalentem kosztów poniesionych przy zakładaniu uprawy leśnej. Obejmuje takie koszty jak: założenie uprawy, wykonanie poprawek w drugim roku,  czy zabezpieczenie przed zwierzyną poprzez grodzenie bądź palikowanie uprawy. 

Stawki naliczane są w odniesieniu do jednego hektara zalesionych gruntów i mogą  wynieść nawet siedem tysięcy złotych sześćset dwadzieścia cztery złote na hektar. Kwoty wsparcia są  zróżnicowane, między innymi w zależności od gatunków użytych do zalesienia, sadzonek, ukształtowania terenu  i wielu innych czynników.

Pięcioletnia premia pielęgnacyjna

Kolejny rodzaj pomocy  to tak zwana pięcioletnia premia pielęgnacyjna. Jest to zryczałtowana płatność, która finansuje koszty prac pielęgnacyjnych założonej uprawy leśnej. Z tytułu premii pielęgnacyjnej, maksymalnie można otrzymać  1628 złotych na hektar.

Dwunastoletnia premia zalesieniowa

Trzecią formą wsparcia  udzielaną  w ramach tego działania jest dwunastoletnia premia zalesieniowa. Stanowi  ona refundację za utracony dochód  z tytułu zaprzestania produkcji rolnej i wynosi 1215 złotych na hektar. Jest wypłacana przez 12 lat od momentu zalesienia.

Kro może wystąpić o pomoc?

Aby ubiegać się o pomoc na zalesienie trzeba być rolnikiem, osobą  fizyczną  lub prawną, posiadać na własność lub współwłasność grunt rolny, użytkowany rolniczo  lub odłogowany, mieć  przyznany numer  producenta rolnego i posiadać przyznany plan zalesienia dla danych gruntów.

Beneficjentem mogą być również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów  oraz  województw. Jednakże przyznana im pomoc obejmuje tylko jednoroczne wsparcie przy zalesieniach.

Zmiany w porównaniu z poprzednim okresem programowania 

W porównaniu z poprzednim okresem programowania  zmianie uległa między innymi minimalna  powierzchnia  gruntu przeznaczonego do zalesienia: z pół  hektara do jednej dziesiątej hektara. Zmieniony został również okres wypłaty  premii zalesieniowej z piętnastu na dwanaście lat.

Nową kwestią są kryteria wyboru operacji, które zostały ustalone w celu zapewnienia, między innymi, równego traktowania wnioskodawców, jak również właściwego ukierunkowania  środków finansowych.

Gdzie składać wnioski?

W przypadku ogłoszenia przez prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w danym roku, naboru wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie, należy je składać do kierownika biura powiatowego Agencji, w terminie od 1 czerwca do 31 lipca danego roku. Wnioski o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej składa się co roku również do kierownika biura powiatowego  Agencji, w terminie określonym przy składaniu wniosków  o przyznanie płatności bezpośrednich, to znaczy od 15 marca do 15 maja.

Dariusz Kwiatkowski

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Materiał opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.