Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 01.12.2015

PROW 2014-2020: płatności ONW, czyli wsparcie dla rolników z obszarów z ograniczeniami naturalnymi

W ramach Wspólnej Polityki Rolnej udzielane jest wsparcie producentom rolnym pracującym na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania. Środki na ten cel znalazły się również w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
Posłuchaj
  • O płatnościach ONW mówiła w „Porannych rozmaitościach” radiowej Jedynki Monika Ostaś, p.o. naczelnika wydziału płatności ONW, środowiska i leśnictwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Są to tak zwane płatności ONW. Obecnie  nazwa tego działania brzmi „Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami”, wyjaśnia Monika Ostaś, pełniąca obowiązki naczelnika wydziału płatności ONW, środowiska i leśnictwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

I dodaje, że działanie to było realizowane w ramach PROW 2004-2006 i PROW 2007-2013. W tych latach dokonano płatności na kwotę 9 miliardów 850 milionów złotych, w tym około 7 mld 880 milionów pochodziło z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Obszarów Wiejskich.

Płatności ONW  mają zrekompensować utrudnienia w prowadzeniu upraw

Idea wsparcia ma proste uzasadnienie. W Polsce, podobnie jak w innych krajach występują obszary rolnicze, na których gospodarowanie jest utrudnione z powodu warunków naturalnych, związanych z klimatem, rzeźbą terenu, jakością gleby, nachyleniem stoków.

Płatności ONW  mają zrekompensować rolnikom utrudnienia w prowadzeniu upraw, niższą produktywność, czyli niższe dochody. W dłuższej perspektywie wsparcie to będzie zapobiegać wyludnianiu się  obszarów ONW i zapewniać ciągłość rolniczego użytkowania ziemi.

Lista gmin i obrębów geodezyjnych, zakwalifikowanych do typów ONW, stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 11 marca 2009 roku.

Każdy  kraj członkowski wyznaczył na swoim terenie obszary ONW, zgodnie ze specyfiką utrudnień, na podstawie kryteriów, które zaakceptowała Komisja  Europejska. W Polsce obszary ONW stanowią 56 proc. powierzchni użytków  rolnych.

Jakie obszary w ramach ONW wyróżniamy?

W ramach ONW w naszym kraju wyróżniamy: obszary górskie, obszary ze specyficznymi  utrudnieniami i obszary nizinne. Każdy z tych typów  kwalifikowany był  na podstawie oddzielnych kryteriów.

Obszary ONW typu górskiego obejmują gminy, w których ponad połowa użytków rolnych położona jest powyżej 500 metrów nad poziomem morza. Obszary ze specyficznymi, naturalnymi utrudnieniami to gminy i obręby geodezyjne rejonów podgórskich, gdzie co najmniej połowa użytków rolnych znajduje się powyżej 350 metrów nad poziomem morza. Zasięg ONW typu nizinnego został wyznaczony za pomocą kryteriów demograficznych i wskaźnika waloryzacji rolniczej przestrzeni produkcyjnej. Obszary ONW typu nizinnego zostały podzielone na dwie strefy: strefę  typu pierwszego i typu drugiego.

Wysokość stawek

Roczna płatność otrzymywania przez beneficjentów stanowi iloczyn stawki dla danego typu ONW oraz liczby hektarów zgłaszanych we wniosku, z  uwzględnieniem degresywności. I tak dla ONW typu górskiego stawki te wynoszą 450 złotych na hektar, ONW typu nizinnego: strefy  nizinnej pierwszej 179 złotych na hektar, dla ONW typu nizinnego strefy nizinnej  drugiej 264 złote na hektar i ONW  typu specyficznego również 264 złote na hektar.

 W tym roku złożonych zostało ponad  751  tysięcy  wniosków o  udzielenie wsparcia. Podobnie jak w latach ubiegłych wypłaconych zostanie około 1  miliarda  360 mln złotych.

Dariusz Kwiatkowski

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Materiał opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.