Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 03.12.2015

PROW 2014-2020: wsparcie dla transferu wiedzy i usług doradczych

W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 przewidziano wsparcie dla transferu wiedzy i usług doradczych. Idea wprowadzenia tego rodzaju przedsięwzięć sprowadza się do stworzenia możliwości pełnego spożytkowania przez rolników możliwości wynikających z posiadanego sprzętu i zdobytej wiedzy. Ma temu służyć jej pogłębianie.
Posłuchaj
  • O wsparciu dla transferu wiedzy i usług doradczych w ramach PROW 2014-2020 mówił w „Porannych rozmaitościach” radiowej Jedynki: Krzysztof Mościcki z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

- Przez ostatnie lata rolnicy dosyć dużo zainwestowali i teraz nadszedł czas, żeby w pełni te inwestycje wykorzystać, żeby przynosiły spodziewane efekty. Stąd potrzeba, aby pojawiły się takie działania, które wspomagają tą efektywność w gospodarstwach - podkreśla Krzysztof Mościcki z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Powiększanie kompetencji zawodowych rolników

W ramach transferu wiedzy, organizowane będą różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu powiększanie kompetencji zawodowych rolników. Chodzi o różnego rodzaju pokazy, demonstracje, nabywanie umiejętności programowania sprzętu. Jest też kwestia wykorzystywania elementów wiedzy rolniczej, związanej na przykład z porejestrowym doświadczalnictwem odmianowym.

Pojęcia kluczowe to: program doradczy, kompleksowość i metodyka usług doradczych.

Dwuletnie i trzyletnie programy doradcze

Zaplanowano programy doradcze dwuletnie i trzyletnie. Rolnicy mogą uczestniczyć w jednym takim programie. Jego kompleksowość polega na tym, że usługa doradcza zaczyna się od dogłębnej analizy sytuacji gospodarstwa, w tym od znalezienie jego  słabych punktów, które przy współpracy z doradcą mogą być wyeliminowane. Efektem powinno być lepsze wykorzystanie zasobów i wzrost przychodów.

Dla kogo dofinansowanie?

Przewidziano dofinansowanie, z którego mają korzystać organizacje doradcze:  publiczne lub prywatne. Będą one aplikowały o akceptację ich programów. Muszą one sformułować program doradczy, wskazać adresatów tego programu, wystąpić w konkursie, aby móc uzyskać możliwość sfinansowania przedsięwzięcia ze środków  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Refundacja kosztów

Obowiązującą zasadą jest refundacja kosztów. Beneficjent musi zrealizować zadanie i będzie miał wtedy zwracane wydatki. W odniesieniu szkoleń i transferu wiedzy refundacja obejmie sto procent kosztów kwalifikowalnych. W przypadku usług doradczych, na jedno gospodarstwo w obecnym okresie programowania można przeznaczyć kwotę 1500 euro w przypadku trzyletniego programu doradczego,   1050 euro w przypadku programu dwuletniego i 500 euro, gdy  doradzanie dotyczy gospodarki leśnej. Beneficjent, a więc organizacja doradcza, musi zapewnić, że rolnik będzie uczestniczył tylko w jednym programie.

Środki na transfer wiedzy

Ośrodki naukowe i uczelnie mogą starać się o środki na transfer wiedzy. Może to pomóc w  rozszerzeniu ich działalności. Instytuty naukowe organizują już w tej chwili  rozmaite seminaria, demonstracje, pokazy, w tym maszyn i urządzeń, podczas których przybliżają  rolnikom wyniki swoich prac naukowo-badawczych. Ich możliwości w tej dziedzinie zostaną znacznie poszerzone.

Dariusz Kwiatkowski

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Materiał opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.