Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 21.10.2011

Buzek za utworzeniem europejskiego rządu gospodarczego

Jerzy Buzek uważa, że w czasach kryzysu Unia Europejska nie może dzielić się na Wspólnotę dwóch prędkości.
Jerzy BuzekJerzy Buzekfot. east news
Posłuchaj
  • Jerzy Buzek uważa, że pakt Euro Plus może pomóc w przyszłości jako dźwignia wzrostu gospodarczego.
  • W ocenie Jerzego Buzka warto przeanalizować utworzenie specjalnego rządu gospodarczego.
Czytaj także

Zdaniem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego państwa członkowskie muszą działać wspólnie, zgodnie z zasadami solidarności w celu wyjścia z kryzysu.


Przewodniczący Parlamentu Europejskiego powiedział, że Wspólnota musi pomóc Grecji i zapewnić system ochrony przed nadmiernym długiem publicznym niektórych państw strefy euro. Ważne jest, aby w tej kwestii sięgać już po instrumenty, które miały okazję się sprawdzić - powiedział Jerzy Buzek. Były premier zapewnił, że Unia nie chce popadać w stagnację i robi wiele, aby zdynamizować swoje rynki. Jerzy Buzek uważa, że pakt Euro Plus może pomóc w przyszłości jako dźwignia wzrostu gospodarczego. Przypomniał, że wspólna polityka walutowa ma swoje zalety, jednak nadrzędną wartością powinno być zachowanie zasady współdecydowania.


Dodatkowo warto przeanalizować utworzenie specjalnego rządu gospodarczego, który byłby kontrolowany przez Parlament Europejski. Jerzy Buzek podkreślił, że jest to odważna i kontrowersyjna decyzja, jednak mogąca przynieść wiele korzyści Unii Europejskiej. Zdaniem Buzka dokonując wszelkich reform należy patrzeć na poglądy mieszkańców Europy i szukać takich rozwiązań, które będą korzystne dla większości. Jerzy Buzek zapowiedział także, że w niedługim czasie powinniśmy się liczyć ze zmianami traktatowymi. W jego ocenie dzięki takim ruchom będzie można uczynić Unię jednym silniejszą i bogatszą. Podkreślił, że w chwili obecnej zalążkiem kryzysu jest zbytnia różnorodność systemów gospodarczych, które nie są w stanie odpowiednio współpracować w ramach jednej struktury.


Jerzy Buzek uważa, że Polska i jej historia może stać się dla Europy ważnym drogowskazem. Przypomniał, że wola działania politycznego stała się siłą sprawczą do obalenia komunizmu. Podkreślił, że dzięki etyce działania "Solidarność" mogła odnieść sukces. Dlatego strefa euro może się jeszcze podnieść, jednak wymagać to będzie podjęcia zdecydowanych działań i wyciągnięciu wniosków z doświadczenia innych.


W Warszawie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja "Ku większej integracji i stabilności Europy: wyzwania dla strefy euro oraz Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej". W dwudniowym spotkaniu uczestniczą między innymi: prezydent Bronisław Komorowski, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet.

IAR,ab