Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 13.12.2017

36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. „To był wyjątkowo paskudny czas”

– W Polsce, w odróżnieniu od innych państw bloku wschodniego, komunizm przyjął swoistą, klamrową budowę. Miał najbardziej represyjne okresy na początku i na końcu – mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Michalski, historyk. 13 grudnia przypada rocznica wprowadzenia stanu wojennego.
Wojciech Jaruzelski ogłasza stan wojennyWojciech Jaruzelski ogłasza stan wojenny Janusz Bałanda Rydzewski/Europejskie Centrum Solidarności

– To był wyjątkowo paskudny czas – podkreślał na naszej antenie dr Łukasz Michalski, odnosząc się do stanu wojennego. Jak zauważył, atmosferę niepewności, w pierwszych dniach po 13 grudnia, wzbudzał brak wiedzy na temat skali represji.

– Nikt nie był wówczas nie był w stanie tego przewidzieć. Nie mówiąc o tym, że represje były poważne, to nie były żarty. Zaryzykowałbym nawet tezę, że w Polsce, w odróżnieniu od innych państw  bloku wschodniego, komunizm przyjął swoistą, klamrową budowę. Miał najbardziej represyjne okresy na początku i na końcu – mówił dr Łukasz Michalski, zastrzegając, że należy przy takim stwierdzeniu „zachować proporcję”. – Oczywiście niczego nie można porównywać ze stalinizmem. Po tych czasach jednak to stan wojenny był najbardziej dolegliwym okresem – przekonywał. 

Ekspert zauważył również w Polskim Radiu 24, że nadal stan wiedzy historyków nt. stanu wojennego nie jest pełny. – Bardzo, bardzo wiele czasu upłynie, znikam będziemy wiedzieć wszystko o tym wydarzeniu – oceniał. – Mnóstwo źródeł nie zostało jeszcze zbadanych, wiele informacji też nie przebija się do społeczeństwa – zauważył dr Łukasz Michalski, wskazując przy tym na nadal pojawiające się kontrowersje, związane m.in. z uzasadnieniem wprowadzenia stanu wojennego.

Jak przekonywał przez lata Wojciech Jaruzelski, takie działanie miało udaremnić interwencję sowiecką. Tymczasem, z dokumentów wynika, że Rosjanie nie byli zainteresowani wejściem do Polski.

Więcej – m.in. archiwalne dźwięki z początków stanu wojennego – w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla

W Polskim Radiu 24, w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim, o 13 grudnia 1981 roku mówił również Filip Frąckowiak z Izby Pamięci Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

Polskie Radio 24/zz

____________________ 

Data emisji: 13.12.17

Godzina emisji: 10.10; 7.06