Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Andrzej Cała 15.09.2014

Szkocja niepewna swojej przyszłości

18 września w Szkocji odbędzie się referendum, które zdecyduje o przyszłości tego kraju. Dowiemy się, czy Szkocja pozostanie częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, czy też stanie się autonomicznym państwem.
Szkocja niepewna swojej przyszłościWikipedia, lic. CC/James F. Perry
Galeria Posłuchaj
  • Referendum 18 września zdecyduje o przyszłości Szkocji. Sondaże wskazują, że liczyć się będzie naprawdę każdy głos (Czwórka/Europejski Lunch)
Czytaj także

W ostatnich tygodniach stale wzrasta odsetek Szkotów chcących niepodległości. W tej chwili sondaże wskazują, że zwycięstwo jednej z opcji może być naprawdę minimalne. - Społeczeństwo jest podzielone pół na pół. Na ten moment niezwykle trudno jest wyrokować, jakie będą wyniki - przekonywał w "Europejskim Lunchu" Przemysław Biskup z Instytutu Europeistyki UW. Jeśli w wyniku referendum Szkoci zdecydowali by się odłączyc od Wielkiej Brytanii, proces ten trwałby dwa lata. Przez ten okres kraj byłby wciąż częścią Zjednoczonego Królestwa.
PRZECZYTAJ TEŻ: Wolny rynek to jedna z podstaw UE

Szkocja liczy sobie ok. 5,3 mln mieszkańców. 55 tys. osób w tej grupie jest pochodzenia polskiego. Czy nadchodzące głosowanie może zmienić coś w ich sytuacji? - Przez najbliższe dwa lata na pewno nie. Co będzie potem, o ile oczywiście Szkoci zdecydują się na odłączenie, nikt tak naprawdę w tej chwili nie wie. Taki scenariusz w warunkach Unii Europejskiej nie miał jak dotąd miejsca, stąd niezwykle trudno wróżyć, co tak naprawdę się wydarzy? - skomentował Biskup.
Więcej o sytuacji w Szkocji - w nagraniu "Europejskiego Lunchu".
ac