Marcin Nowak 25.01.2013

Hiszpania - Dania w finale mistrzostw świata

Piłkarze ręczni Hiszpanii po raz drugi w historii awansowali do finału mistrzostw świata. Rywalem Hiszpanów w niedzielnym finale będzie Dania.
Radość piłkarzy ręcznych HiszpaniiRadość piłkarzy ręcznych HiszpaniiPAP/EPA/ANDREU DALMAU

Piątkowy półfinał Hiszpanów ze Słowenią (26:22) był wyrównany tylko w pierwszej połowie, którą gospodarze zakończyli z jednobramkowym prowadzeniem.

Drugą część Słoweńcy - grający bez kontuzjowanego Dragana Gajica z Montpellier - rozpoczęli bardzo źle. W ciągu 18 pierwszych minut po przerwie zdobyli zaledwie dwie bramki, w czym duży udział miał m.in. znakomicie grający golkiper Hiszpanów Arpad Sterbik (w całym spotkaniu obronił 12 z 29 rzutów rywali). W pewnym momencie gospodarze wygrywali już 21:14 i było praktycznie po meczu.
Selekcjoner Słoweńców wziął czas, ale jego drużynę stać było tylko na zmniejszenie rozmiarów porażki.
Słoweńcy rywalizowali w fazie grupowej z reprezentacją Polski. Zajęli pierwsze miejsce, pokonali biało-czerwonych 25:24.
Hiszpanie awansowali po raz drugi do finału mistrzostw świata. W 2005 roku sięgnęli po złote medale. Podczas poprzedniego mundialu - w 2011 roku - zajęli trzecie miejsce. Dla Słoweńców udział w półfinale to największy sukces w MŚ.

Gospodarz mistrzostw świata piłkarzy ręcznych - Hiszpania spotka się w niedzielnym finale z Danią, która pokonała Chorwację 30:24 (14:11).