Aneta Hołówek 04.09.2013

EuroBasket 2013: kompromitująca porażka Polaków na inaugurację

Polscy koszykarze przegrali z Gruzinami w pierwszym meczu mistrzostw Europy w Słowenii 67:84. Spotkanie to inaugurowało zmagania w grupie C w Celje, w której występują także Czesi, Chorwaci, broniący tytułu Hiszpanie i zespół gospodarzy.
Polscy koszykarze grają z GruzjąPolscy koszykarze grają z GruzjąPAP/EPA/ARMANDO BABANI
  • Łukasz Koszarek po przegranym meczu z Gruzją (Naczelna Redakcja Sportowa PR)
  • Marcin Gortat po przegranym meczu z Gruzją (Naczelna Redakcja Sportowa PR)

Polacy przegrali w stylu, o którym będą chcieli jak najszybciej zapomnieć. Gruzinom wychodziło wszystko, naszym kadrowiczom natomiast nie wychodziło nic. Przegrali ten mecz bez podjęcia walki, nie pokazując koszykówki dobrej w żadnym elemencie.

Gruzini mieli być przeciwnikiem łatwym, z którym mieliśmy nie mieć większych problemów. Ot, przetarcie przed trudniejszymi rywalami. Okazało się, że byli lepsi od nas w każdym elemencie gry.
Pierwsze punkty zdobyli Gruzini, ale były one wynikiem agresywnej gry w obronie, po której dochodziło do przewinień. Miała ona zmuszać Gruzinów do błędów w ataku. Polacy bardzo szybko złapali kilka fauli i musieli uspokoić grę, co szybko się zemściło.
Autorem pierwszego celnego rzutu dla naszej reprezentacji był Kelati, który pewnie trafił „dwójkę”. Niestety, chwilę potem straciliśmy punkty po rzucie za trzy punkty, wielu ekspertów przestrzegało przed tym, szczególnie mając w pamięci mecze sparingowe.
W pierwszej kwarcie dobrze punktował Sanikidze, który w przekroju całego spotkania okazał się zmorą naszej drużyny. Polacy niestety marnowali dobre okazje rzutowe, zawodziła skuteczność „trójek”, kilka razy nie wykorzystali też łatwych szans z bliższej odległości.
W trudnych momentach grę na siebie próbował brać Marcin Gortat. Kilka razy ładnie przepchnął rywala i punktował.
Potrzebowaliśmy jednak trójek, niestety najlepszy specjalista od nich, Michał Ignerski, na początku spotkania zawodził. Z każdą minutą trudniej było przedostać się  pod kosz rywali, brakowało pomysłu na rozegranie.
Polacy popełniali proste błędy, widoczny był brak zgrania i komunikacji, zdecydowanie zbyt często traciliśmy piłkę. Niska skuteczności rzutów z gry. Druga kwarta była dramatycznie zła w wykonaniu naszych reprezentantów, w połowie całego spotkania traciliśmy do świetnie grających Gruzinów 17 punktów.
W trzeciej kwarcie wydawało się, że poprawiliśmy obronę, ale było to tylko złudzenie. Gruzini grali żywiołowo, ale mogli tak grać, bo praktycznie wszystko w tym spotkaniu im wychodziło. Wejścia pod kosz, rzuty za 3 z przygotowanych pozycji, takie same rzuty z nieprzygotowanych pozycji… Polacy wyglądali na ich tle bardzo źle. „Pierwszą trójkę” rzucili dopiero w 4. kwarcie. Kilka sekund później takim samym rzutem odpowiedzieli Gruzini. Po chwili dorzucili kolejny, wychodząc na 22-punktowe prowadzenie.

W całym spotkaniu Polacy uzyskali dobre wyniki tylko w 3. i 4. kwarcie, jednak to też było spowodowane przewagą Gruzinów, którzy pozwalali sobie na brawurowe i efektowne akcje.

Gruzja - Polska 84:67

1. kwarta 20:14

2. kwarta 19:8

3. kwarta 16:15

4. kwarta 29:30

Polska: Marcin Gortat 12, Maciej Lampe 10, Przemysław Zamojski 10, Przemysław Karnowski 9, Michał Ignerski 8, Mateusz Ponitka 7, Łukasz Koszarek 4, Adam Waczyński 3, Thomas Kelati 2, Krzysztof Szubarga 2, Michał Chyliński 0, Adam Hrycaniuk 0.
Gruzja: Wiktor Sanikidze 23, Manuchar Markoiszwili 18, Giorgi Szermadini 13, Giorgi Cincadze 11, Ricky Hackman 9, Besik Leżawa 3, Nikoloz Ckitiszwili 3, Beka Burjanadze 2, Nika Metreveli 2, Otar Pchakadze 0, Lewan Patsatsia 0, Duda Sanadze 0.

Wyniki 1. kolejki:

Grupa A (Lublana):
Wielka Brytania - Izrael       75:71 (po dogrywce)
Belgia - Ukraina               57:58
Francja - Niemcy               (godz. 21.00)

Grupa B (Jesenice):
Łotwa - Bośnia i Hercegowina   86:75
Macedonia - Czarnogóra         80:81
Serbia - Litwa                (godz. 21.00)

Grupa C (Celje):
Polska - Gruzja                67:84
Hiszpania - Chorwacja          68:40
Słowenia - Czechy              (godz. 21.00)

Grupa D (Koper):
Finlandia - Turcja             61:55
Szwecja - Grecja               51:79
Rosja - Włochy                (godz. 21.00)

Reprezentacja Polski koszykarzy na mistrzostwa Europy 2013:

Rozgrywający
Łukasz Koszarek       Stelmet Zielona Góra       28 lat   187 cm   121    846 pkt Krzysztof Szubarga    Anwil Włocławek*           28 lat   180 cm    56    358