Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paulina Jakubowska 18.07.2011

Narysuj historię Miłosza

W tym roku świętujemy Rok Czesława Miłosza. Pasjonaci poezji noblisty i fani komiksu mogą połączyć swoje dwie pasje i rysunkowo opowiedzieć o poecie.
Czesław MiłoszCzesław Miłoszfot. Paweł Ulatowski

"Miłosz komiksowy" to tytuł konkursu na historie rysunkowe przedstawiające postać polskiego poety, który ogłosił Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Zwycięzcy mają szansę opublikować swoje prace w miesięczniku kulturalnym "Odra", który w tym roku obchodzi swoje 50-lecie.

Adam Piwek z Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu do udziału w konkursie zaprasza zarówno artystów plastyków jak i amatorów. - Nie chcemy tworzyć komiksu o Miłoszu, ale stworzyć zbiór krótkich, kilkuobrazowych historyjek, przedstawiających sylwetkę autora "Campo di Fiori" - wyjaśnia Adam Piwek.

Wrocławski ośrodek kultury na prace czeka do 11 października. Komiksy mogą być tworzone dowolną techniką komiksową.

Liczy się pomysł i wierność z realiami historycznymi - podkreślają organizatorzy. Oprócz publikacji w "Odrze" konkursowe komiksy zaistnieją również na wystawie w jednej z wrocławskich galerii. Wystawa będzie jednym z elementów podsumowujących obchody Roku Czesława Miłosza.

Konkurs realizowany jest w ramach projektu "Miłosz komiksowy i poetycki: "Odra" pełna Miłosza", który otrzymał wsparcie ministerstwa kultury oraz samorządu województwa dolnośląskiego.

"Odra pełna Miłosza" to jedno z działań, które wpisuje się w jubileusz 50-lecia jednego z najbardziej zasłużonych miesięczników kulturalnych, którego jesteśmy współwydawcą" - tłumaczył Piotr Borkowski, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Dyrektor podkreślił, że jednym z celów konkursu jest wyjście poza kanon literackiego spojrzenia na postać polskiego noblisty. - Do współpracy zapraszamy plastyków, aby pokazać, że nietuzinkowe życie autora "Zniewolonego umysłu" może być inspiracją do stworzenia opowieści pełnej rysunkowych chmurek i ciekawych kresek, która będzie atrakcyjna dla młodszego pokolenia - dodał dyrektor.

Zwycięzca konkursu otrzyma również nagrodę pieniężna w wysokości 3 tys. zł.