Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 19.08.2013

Prochy Sławomira Mrożka będą złożone w Panteonie Narodowym w Krakowie

Zgodnie z życzeniem Susany Mrożek pogrzeb Sławomira Mrożka będzie miał charakter religijny. Uroczystość poprzedzi Msza święta w kościele św. Piotra i Pawła.
Sławomir MrożekSławomir Mrożek Mariusz Kubik/mariuszkubik.pl/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Prochy Sławomira Mrożka będą złożone w Panteonie Narodowym w Krakowie. Relacja Pawła Pawlicy z Krakowa (IAR)
Czytaj także

Wydawnictwo Literackie, Fundacja Panteon Narodowy oraz Urząd Miasta Krakowa poinformowały, że w porozumieniu z rodziną zmarłego, zdecydowano, że pogrzeb pisarza odbędzie się we wrześniu (dokładna data uroczystości zostanie podana w późniejszym terminie). Prochy Sławomira Mrożka zostaną złożone w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie. Organizacją pogrzebu zajmą się odpowiednie służby miasta Krakowa.
>>>Mrożek w słuchowisku Jedynki. Osobiście!>>>
Sławomir Mrożek zmarł w Nicei w czwartek nad ranem w wieku 83 lat. Pisarz (ur. 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie) przez wiele lat był związany z Krakowem. Ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z "Dziennikiem Polskim", Krakowskim Teatrem Satyryków, studenckim teatrem satyrycznym "Bim - Bom" z Gdańska, kabaretem "Szpak" i "Piwnicą pod Baranami".
W 1963 r. Mrożek wyemigrował z Polski, mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Ponownie do Krakowa wrócił w 1996 roku z żoną Susaną. W czerwcu 2008 roku pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację ze względu na stan zdrowia. Osiadł na stałe w Nicei.
>>> RADIA WOLNOŚCI - Teatr polski w RFN. Wspomnienia Anatola Kobylińskiego - o pracy nad przygotowaniem sztuki teatralnej Sławomira Mrożka pt. "Indyk", w reżyserii Aleksandra Berlina>>>
W 1990 roku Sławomir Mrożek otrzymał Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Natomiast w grudniu 2004 za książkę "Varia. Jak zostałem filmowcem" uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. W marcu 2012 roku odebrał na Wawelu Order Ecce Homo, przyznany mu przez kapitułę orderu za "mistrzostwo słowa".
Powstający Panteon Narodowy w kościele św. Piotra i Pawła ma być naturalną kontynuacją dwóch wcześniejszych krakowskich miejsc pamięci narodowej: Grobów Królewskich na Wawelu oraz Krypty Zasłużonych w kościele o. Paulinów na Skałce.
Sławomir Mrożek - serwis specjalny poświęcony dramatopisarzowi>>>
Podziemia kościoła św. Piotra i Pawła mają być miejscem pochówku ludzi kultury, sztuki i nauki rozsławiających Polskę na świecie, a nie polityków. Decyzje, kto tam spocznie, będzie podejmować siedmioosobowa kapituła, w której składzie znaleźli się: metropolita krakowski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prezes Polskiej Akademii Nauk, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Miasta Krakowa oraz przewodniczący Rady Fundacji.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk