Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Petar Petrovic 05.03.2014

Rosja, Krym i Ukraina nie przestają skupiać na sobie uwagi świata

Rosyjskie prokremlowskie media z zachwytem komentują wczorajszą konferencję prasową Putina, twierdząc, że ich prezydent dał Zachodowi lekcję. Podobnie uważa minister spraw zagranicznych Rosji – pisze Maria Przełomiec.
Rosyjscy żołnierze pod ukraińską bazą w miejscowości Pieriewalnoje pod SymferopolemRosyjscy żołnierze pod ukraińską bazą w miejscowości Pieriewalnoje pod SymferopolemPAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Siergiej Ławrow dzisiaj rano jak mantrę powtórzył, że jedynym sposobem na zażegnanie ukraińskiego kryzysu jest powrót do porozumień zawartych 21 lutego pomiędzy Wiktorem Janukowyczem a ukraińską opozycją. Porozumień po których, przypomnijmy, były ukraiński prezydent zniknął w tajemniczy sposób, by po kilku godzinach  objawić się w Charkowie i wszystko odwołać.

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Ukraińscy wojskowi: Putin kłamie, że nie posłał żołnierzy na Krym [relacja] >>>

Tymczasem po Stanach Zjednoczonych współpracę wojskowa z Moskwą zawiesiło kolejne państwo – Kanada – Inwazja i okupacja sąsiedniego kraju przez większą potęgę pod pretekstem praw rzekomych obywateli żyjących poza granicami to coś, czego nie widzieliśmy od drugiej wojny światowej – oświadczył premier  Stephen Harper przemawiając w kanadyjskiej Izbie Gmin. Jak podkreślił, jego kraj zawiesza wszelkie planowane działania bilateralne między siłami zbrojnymi kanadyjskimi, a Federacji Rosyjskiej.
NATO na razie nie podejmuje decydujących kroków. Na wczorajszym, zwołanym na wniosek Polski posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej, wyrażono tylko solidarność z sojusznikiem, który czuje się zagrożony czyli Warszawą.
CNN Newsource/x-news

Wcześniej sekretarz generalny Anders vog Rasmussen potępił działania Rosji. Natomiast na dzisiaj zwołano Radę NATO–Rosja, co, zdaniem obserwatorów, pokazuje, że Zachód chce rozmawiać z Moskwą i używać wszystkich kanałów dla prowadzenia dialogu. Również w środę odbędą się konsultacje między NATO i Unią na temat sytuacji na Ukrainie.
Także dzisiaj w Brukseli Komisja Europejska będzie omawiać pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 1 mld. Euro i dyskutować nad możliwością pomocy Kijowowi w spłacie Rosjanom długów za gaz, wynoszących ponad 1,5 mld, Euro.
Na Krym  tymczasem udaje się misja wojskową OBWE, w  skład której wchodzi  dwóch przedstawicieli Polski. Mają pozostać na półwyspie co najmniej tydzień i monitorować aktywność militarną Rosjan .
I na zakończenie dwie interesujące informacje nie związane bezpośrednio z ukraińskim kryzysem.
CNN Newsource/x-news

1. We wtorek wieczorem rosyjskie Ministerstwo Obrony powiadomiło o pomyślnym wystrzeleniu międzykontynentalnej rakiety balistycznej RS-12M "Topol" z poligonu "Kapustin Jar" w obwodzie astrachańskim. Pocisk ten może przenosić głowice jądrowe. "Szkolno-bojowa głowica rakiety trafiła w umowny cel na poligonie Sary-Szagan w Kazachstanie" - napisano w komunikacie. Jak twierdzi jeden z wojskowych cytowany przez rosyjskie agencje, była to niezwykle zaawansowana technicznie rakieta - jedyna, która może przejść przez tarczę antyrakietową.
2. Wczoraj w Olso spotkali się członkowie Komitetu Noblowskiego, narada dotyczyła kandydatur do Pokojowej Nagrody Nobla.  Jednym ze zgłoszonych jest Władimir Putin  za „aktywny udział w rozwiązaniu konfliktu syryjskiego",  rosyjskiego prezydenta zaproponowała  Międzynarodowa Akademia Jedności Duchowej i Współpracy Narodów Świata –skupiająca  rosyjskich dyplomatów, deputowanych, pracowników naukowych, sportowców, kosmonautów i artystów. Organizacja utrzymuje stałe kontakty z krajami byłego ZSRR, a także z Polską, Niemcami, USA, Cyprem i Grecją.
Maria Przełomiec