Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 30.05.2014

Pogrzeb Wojciecha Jaruzelskiego. Przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego [dokumentacja]

Uroczystości pogrzebowe generała Wojciecha Jaruzelskiego odbyły się na wojskowych Powązkach. Wcześniej odprawiono mszę w jego intencji, w katedrze polowej Wojska Polskiego.
Uroczystości pogrzebowe generała Wojciecha Jaruzelskiego na wojskowych Powązkach w WarszawieUroczystości pogrzebowe generała Wojciecha Jaruzelskiego na wojskowych Powązkach w WarszawiePAP/Leszek Szymański

Treść przemówienia prezydenta Bronisława Komorowskiego wygłoszonego podczas mszy w intencji gen. Wojciecha Jaruzelskiego:
Zmarł gen. Wojciech Jaruzelski - więcej informacji >>>

"Szacunek dla majestatu śmierci nie powinien podlegać ograniczeniom, redukcji z powodu ocen politycznych. Majestat demokratycznej i niepodległej Polski powinien być umacniany poprzez okazywanie szacunku zmarłemu prezydentowi nawet, a może właśnie szczególnie wtedy, gdy politycznie tak wiele dzieli.
Tak pojmuję także i swój obowiązek prezydencki. Dlatego żegnam dziś prezydenta czasów przełomu ustrojowego w Polsce, Wojciecha Jaruzelskiego, polityka mającego swój istotny udział w umożliwieniu pójścia przez Polskę drogą głębokich reform systemowych po wyborach 1989 r.
Jako zwierzchnik Sił Zbrojnych żegnam zasłużonego żołnierza frontowego, który na polu walki z hitlerowskim najeźdźcą dał dowody żołnierskiego męstwa i poświęcenia dla ojczyzny.
Pan generał Wojciech Jaruzelski zostanie pochowany w kwaterze Żołnierzy I Armii. Jestem pewien, że w tym miejscu w sposób szczególny wybrzmi melodia, tak jak kiedyś śpiewana w czasie wojny pieśń: "Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni tobie".
Jako człowiek z pokolenia Solidarności żegnam jednego z ostatnich - symbolizujących trudny, a często tragiczny los pokolenia czasów powojennych, pokolenia głębokich, bolesnych podziałów - polityka, żołnierza, człowieka dźwigającego ciężar odpowiedzialności za najtrudniejsze i za najbardziej chyba dramatyczne decyzje w powojennej historii Polski.

Zobacz serwis specjalny - Grudzień '70 >>>

Zobacz serwis specjalny - stan wojenny >>>

Jestem jednak pewien, że żegnam także rodaka, który nie tylko potrafił docenić, ale i głęboko pozytywnie przeżył wielkość dobrej zmiany, w której aktywnie uczestniczył, a która przecież zaowocowała polską wolnością i niepodległością.
Składam serdeczne kondolencje rodzinie. Pragnę także serdecznie podziękować duszpasterstwu wojskowemu i za przypomnienie przez biskupa polowego tego, że w tym momencie już przestają się liczyć ziemskie nasze oceny, że w tym momencie rozpoczyna się sąd Pana całej historii. Całej skomplikowanej i trudnej historii. Pana wszystkich ludzkich i polskich losów. Dlatego chciałbym z głębokim przekonaniem i ze szczerego serca wypowiedzieć starą polską formułę: "niech mu polska ziemia lekką będzie".

PAP