Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 01.11.2014

Katastrofa pojazdu kosmicznego Virgin Galactic. Silnik nie działał poprawnie?

Katastrofa kosmicznego samolotu Spaceship Two w Kalifornii. Podczas testowej misji maszyna miała awarię. Jeden pilot zginął, drugi zdołał się katapultować. Jedną z możliwych przyczyn mogła być usterka prototypowego silnika rakietowego.

Najpierw maszynę wyniósł na 15 kilometrów samolot-matka White Knight Two. Potem Spaceship Two odłączył się i uruchomił silnik rakietowy. Krótko potem samolot eksplodował. Jeden z dwóch pilotów katapultował się, drugi zginął. Pojazd, którego wyprodukowanie kosztowało 400 milionów dolarów roztrzaskał się na wiele części.
Cytowany przez portal Space.com ekspert sugeruje, że to właśnie silnik mógł mieć awarię. W tym roku przebudowano go dla potrzeb lepszego paliwa. Feralny lot był pierwszym z użyciem nowej wersji silnika. Oficjalne przyczyny nie są jednak jeszcze znane.

Szef firmy Virgin Galactic, która zbudowała maszynę, George Whitesides, wyraził ubolewanie z powodu katastrofy. Powiedział, że kosmos to trudny teren i dodał: - To był ciężki dzień i będziemy wspierać śledztwo, by ustalić co się stało.

CNN Newsource/x-news

Stuart Witt, szef portu kosmicznego na pustyni Mojave w Kalifornii gdzie doszło do katastrofy apeluje do ludzi z branży by się nie poddawali. - To jest biznes godny rozwijania. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Gdyby to było łatwe to ani ja ani żaden z moich kolegów nie byłby tym zainteresowany - powiedział.

Spaceship Two należał do firmy miliardera Richarda Bransona Virgin Galactic, która miała zabierać w kosmos turystów. Mimo, że koszt biletu wynosił 250 tysięcy dolarów. w kolejce czekało 700 osób. Statek Spaceship Two ma w przyszłości zabierać turystów na krótkie wycieczki w rejony, gdzie atmosfera Ziemi graniczy z kosmosem na wysokości około stu kilometrów. Był to 55. eksperymentalny lot statku.

CNN Newsource/x-news

To kolejna katastrofa statku kosmicznego w Stanach Zjednoczonych. We wtorek w Wirginii doszło do eksplozji rakiety, która miała dostarczyć ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jej producentem także była firma prywatna.

IAR, PAP, bk