Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Klaudia Hatała 19.02.2015

Viktor Orban w Warszawie. Ewa Kopacz: potępienie polityki agresji jest fundamentalne

- Jedność Grupy Wyszehradzkiej i potępienie polityki agresji jest rzeczą fundamentalną - powiedziała premier Ewa Kopacz na wspólnej konferencji prasowej z premierem Węgier Viktorem Orbanem.
Premier Węgier Viktor Orban i premier Ewa KopaczPremier Węgier Viktor Orban i premier Ewa KopaczPAP/Rafał Guz
Posłuchaj
  • Viktor Orban w Warszawie - relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
  • Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska mówi, że spotkanie Kopacz-Orban będzie okazją do szczerej rozmowy (IAR)
  • Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna mówi, że temat Rosji na pewno zostanie poruszony (IAR)
  • Ewą Kopacz przypomniała, że Polskę i Węgry zawsze łączyła przyjaźń (IAR)
  • Viktor Orban w Polsce - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Wiktor Orban: "Uważamy, że [porozumienie Mińsk-2] jest to dobre porozumienie i że może być podstawą budowania europejskiej jedności (...)" (IAR)
Czytaj także

- W szczerej i trudnej rozmowie, jak to bywa między przyjaciółmi, kiedy mówi się to co się myśli patrząc w oczy, oznajmiłam panu premierowi Orbanowi, że jedność państw Unii Europejskiej i państw Grupy Wyszehradzkiej wobec sytuacji na Ukrainie ma fundamentalne znaczenie - dodała Ewa Kopacz.

- Uważam, że wielki europejski naród, jakim są Ukraińcy, także ma prawo decydować o swoim losie. W naszej wspólnej historii, Polska i Węgry zawsze traciły, kiedy w polityce międzynarodowej prawo zastępowała siła. Jestem przekonana, że kraje takie jak nasze, które także dzięki pomocy z zewnątrz, dzięki wsparciu zachodnich demokracji wybiły się 25 lat temu na niepodległość, mają dług wdzięczności wobec tych, którym odmawia się prawa do niepodległości - podkreśliła premier. 

Viktor Orban: wspieramy porozumienie Mińsk-2

Premier Węgier powiedział, że chce odwdzięczyć się pani premier za piękne słowa dotyczące ważnych wątków przyjaźni polsko-węgierskiej. - Chcę te słowa wzmocnić ze strony węgierskiej. Węgry i Polska zawsze wspierały siebie i zawsze wspierały wolność - powiedział Viktor Orban. - W naszych sercach Polska ma specjalne miejsce i nawet w tak trudnych chwilach wspieraliśmy siebie, jak podczas II wojny światowej - dodał premier Węgier.

- Wspieramy porozumienie Mińsk-2 w konflikcie ukraińskim. Sądzimy, że to jest dobry krok i  podstawa europejskiej jedności. Wszyscy zgadzamy się z tym, co jest zawarte w tym porozumieniu. Europa i Rosja muszą wspólnie pracować żeby powstała stabilność w tym regionie. Węgry wspierają tę jedność, która zbuduje się na Mińsku-2 - oznajmił Viktor Orban.

TVN24/x-news

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła przed spotkaniem premierów Polski i Węgier, będzie to okazja do szczerej rozmowy. - Pani premier będzie rozmawiała o Grupie Wyszehradzkiej, oczywiście o stosunkach Rosja-Ukraina, bo to jest w tej chwili w Europie jeden z najważniejszych tematów i o naszym partnerstwie dwustronnym. Nie zapominajmy, że Węgry przez lata były naszym bardzo mocnym i stabilnym partnerem - mówi rzeczniczka rządu. - Na pewno szczera rozmowa za zamkniętymi drzwiami będzie potrzebna - dodaje Małgorzata Kidawa-Błońska.

We wtorek premier Viktor Orban gościł w Budapeszcie prezydenta Rosji Władimira Putina. Jak mówi minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, tego tematu także podczas rozmów w Warszawie nie zabraknie. Podczas kilkugodzinnej wizyty przywódcy Rosji i Węgier podpisali pięć umów o współpracy i wstępnie porozumieli się w sprawie dalszych dostaw rosyjskiego gazu. Była to pierwsza podróż Putina do kraju Unii Europejskiej od października ubiegłego roku.

CNN Newsource/x-news

Premier Viktor Orban mówił, że sankcje nałożone przez Unię na Moskwę w odpowiedzi na aneksję Krymu były krzywdzące. Apelował też o rozmowy Europy z Rosją. Przekonywał, że Stary Kontynent nie może sobie pozwolić na odcięcie się od rosyjskich surowców, takich jak gaz czy ropa naftowa. Władimir Putin zapewnił z kolei, że Węgry mogą liczyć na preferencyjne warunki przy sprzedaży rosyjskiego gazu.

Po spotkaniu Viktora Orbana z Władimirem Putinem mówiło się o złamaniu unijnej jedności i padały kolejne pytania - co dalej z europejskimi sankcjami wobec Rosji? Do tej pory Viktor Orban nie wyłamywał się, zgadzał się na restrykcje, w tym także te gospodarcze, nałożone na Rosję w ubiegłym roku. Podobno kiedy był w Brukseli przed kilkoma tygodniami, miał obiecać, że nie zawetuje kolejnych decyzji. A prezydent Rosji, dzieląc Unię, szuka następnych sojuszników. Jeszcze nie umilkły komentarze po jego rozmowach z premierem Węgier, a już pojawiła się informacja, że Władimir Putin spotka się w przyszłym tygodniu z prezydentem Cypru.

Czytaj też<<<Premier Węgier Viktor Orban: izolacja Moskwy winą... Donalda Tuska>>>

IAR,PAP,kh