Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 25.08.2015

Masowy exodus do Europy. Macedonia: 3 tysiące uchodźców dziennie

Do Macedonii będzie w najbliższych miesiącach przybywać do trzech tysięcy uchodźców dziennie. Takie są szacunki Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców.

Według Biura, będą to przede wszystkim Syryjczycy. Rzeczniczka Wysokiego Komisarza Melissa Fleming powiedziała, że nie widać końca tego exodusu. W Syrii i Iraku ciągle trwają bowiem walki, a warunki pobytu uchodźców w Turcji, Jordanie i Libanie się pogarszają.

Rzeczniczka dodała, że państwa Unii Europejskiej muszą zapewnić zrównoważony rozdział uchodźców pomiędzy siebie.

Uchodźcy z Bliskiego Wschodu przybywają do Macedonii z Grecji. Dalej kierują się do Serbii, na Węgry i do krajów zachodniej Europy.

Fala imigrantów na Wegrzech

Węgierski rząd domaga się od Unii Europejskiej dodatkowych funduszy na walkę z największym kryzysem migracyjnym od drugiej wojny światowej - powiedział szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Janos Lazar.

Komisja Europejska pod koniec czerwca przyznała Węgrom blisko 8 mln euro pomocy w związku z napływem migrantów, ale według Lazara środki te są niewystarczające. Urzędnik skrytykował też obecny sposób przydzielania pieniędzy w ramach UE.

Węgry, które graniczą m.in. z nienależącymi do UE Serbią i Ukrainą, są częścią strefy Schengen, w której możliwe jest podróżowanie bez paszportów. Sprawia to, że kraj jest atrakcyjny dla migrantów, którzy po dotarciu na Węgry mogą swobodnie przekraczać granice krajów UE.

W tym roku Węgry zarejestrowały ponad 100 tys. migrantów, czyli ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku, gdy było ich ok. 43 tys. W 2012 roku do kraju dotarły tylko 2 tys. migrantów.

Bułgarskie wojsko na granicy z Grecją i Macedonią

Wojsko włączyło się do pomocy policji granicznej, strzegącej bułgarskiej granicy z Grecją i Macedonią przed nielegalnymi imigrantami. Żołnierze mają pomagać tak długo, jak to będzie potrzebne - zapowiedział szef resortu obrony Nikołaj Nenczew.

- Wojsko nie będzie pełnić samodzielne zadań, lecz tylko wspomagać działalność policji granicznej - oznajmił w wywiadzie radiowym przedstawiciel resortu obrony płk Nikołaj Karaiwanow. Dodał, że u południowo-zachodnich granic zostaną rozmieszczone pojazdy, w tym lekkie pojazdy opancerzone. - Znajdą się tam jedynie w celu wzmocnienia bezpieczeństwa - dodał.

IAR/PAP, to