Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 15.10.2015

Donald Tusk: trzeba się przygotować na możliwość nowego exodusu uchodźców

- Unia Europejska musi być przygotowana na każdy scenariusz - podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej przed czwartkowym szczytem Unii Europejskiej w Brukseli, który będzie poświęcony głównie kryzysowi migracyjnemu.
Posłuchaj
  • Kolejny szczyt UE zdominowany przez kryzys migracyjny. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
Czytaj także

Donald Tusk ocenił, że sytuacja w Syrii pogarsza się, a w Libii wciąż nie jest stabilna. - Wszystko to może doprowadzić do nowego exodusu uchodźców. Musimy być przygotowani na każdy scenariusz i zadać sobie pytanie, czy nasze decyzje powstrzymają falę migracji - powiedział.

Szef Rady Europejskiej oczekuje, że na czwartkowym szczycie zostanie podjęta decyzja o wzmocnieniu unijnej agencji ds. granic Frontex, która ma uzyskać możliwość organizowania i przeprowadzania powrotów imigrantów do krajów pochodzenia oraz ma odgrywać większą rolę w ochronie unijnych granic.

Tusk poinformował, że zamierza także zaapelować do przywódców unijnych o realizację obietnic finansowego wsparcia dla agend Organizacji Narodów Zjednoczonych, zajmujących się pomocą dla uchodźców oraz funduszy powierniczych na rzecz Syrii i Afryki.

- Państwa Unii Europejskiej nie wywiązują się z obietnic wsparcia dla Światowego Programu Żywnościowego, w ramach którego udzielana jest pomoc żywnościowa uchodźcom, biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców oraz funduszu powierniczego dla krajów pochodzenia i tranzytu uchodźców. Możemy i musimy zrobić więcej w tej dziedzinie - stwierdził.

Czytaj więcej:
imigranci1200.jpg
Imigranci w Europie

Przewodniczący RE dodał, że UE musi też zastanowić się nad przyszłością tzw. systemu dublińskiego, zgodnie z którym obowiązek rozpatrywania wniosku o azyl spoczywa na tym państwie Wspólnoty, w którym uchodźca przekroczy unijną granicę. 

Przywódcy mają też rozmawiać o tym, czym mają być i jakie zadania mają mieć tzw. hotspoty, czyli zespoły dokonujące rejestracji i weryfikacji uchodźców i imigrantów przekraczających zewnętrzną granicę Unii.

Unia prowadzi negocjacje z Turcją w celu powstrzymania fali migracji. Zdaniem Tuska postulowane przez Ankarę utworzenie stref bezpieczeństwa nad Syrią byłoby obecnie bardzo trudne z uwagi na zaangażowanie Rosji w tym kraju. - Powinniśmy skoncentrować się na bardziej pragmatycznych i realistycznych celach niż strefy bezpieczeństwa - zaznaczył.

Zgodnie z propozycjami Ankary wprowadzenie powietrznych stref bezpieczeństwa nad Syrią miałoby powstrzymać ataki lotnicze reżimu Baszara el-Asada na cywilów w północnej i południowej Syrii.

PAP, IAR, kk