Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 08.06.2016

Prezydent Andrzej Duda w Danii. Kolejne rozmowy o Baltic Pipe i NATO

Temat połączenia Polski z szelfem norweskim poprzez Baltic Pipe będzie poruszony w czasie spotkania prezydenta z duńskim premierem Larsem Lokke Rasmussenem. Nasz kraj dąży do dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego.
Posłuchaj
  • Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski o dostawach gazu do Polski/IAR
Czytaj także

Gazociąg Bałtycki (Baltic Pipe) ma połączyć systemy gazowe Danii i Polski. Dzięki temu dostawy ze wschodu będą mogły być zastąpione dostawami z północy: gazociągiem z Norwegii oraz przez gazoport w Świnoujściu.

- Jesteśmy po serii rozmów na rożnych poziomach, także na najwyższym – powiedział dziennikarzom na lotnisku w Warszawie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, który towarzyszy prezydentowi w wizycie.

Naimski, przypominał, że Andrzej Duda na temat Baltic Pipe rozmawiał ostatnio w Oslo. - Wydaje się, że ten projekt ma ogromną szansę powodzenia – dodał Naimski. - Chcemy mieć realną, prawdziwą dywersyfikację, zróżnicowanie źródeł dostaw i kierunków dostaw do Polski – zaznaczył.


Czytaj więcej
putin 1200.jpg
Polska zrezygnuje z kupna rosyjskiego gazu? Putin zabrał głos

Kontrakt z obecnym dostawcą błękitnego paliwa, Gazpromem, wygasa w 2022 roku. Piotr Naimski dodał, że nie jest wykluczone korzystanie z rosyjskich zasobów gazu, ale już na zupełnie innych zasadach. Jeśli Rosja złoży dobrą ofertę, zaoferuje dobrą cenę, to Polska weźmie pod uwagę możliwość kupna od niej gazu - mówił pełnomocnik rządku.

Przewiduje jednak, że po roku 2022 długoterminowy kontrakt jamalski nie będzie przedłużany.

Rozmowy gospodarcze

W czasie dwudniowej wizyty prezydent weźmie udział w polsko-duńskim forum biznesowym. Podczas wydarzenia zaplanowano wystąpienie Andrzeja Dudy.

Minister Krzysztof Szczerski mówił, że wizyta w Danii - oprócz tematyki szczytu NATO - będzie zawierała istotny element gospodarczy. Podczas Forum dyskusja ma skupić się wokół trzech istotnych pól współpracy przedsiębiorców z obydwu państw, czyli energetyki, zdrowia oraz rolnictwa i ochrony środowiska.


Czytaj więcej
lakoma agnieszka_1200.jpg
"Polska będzie niezależna od dostaw gazu z Rosji w 2022 roku"

Przed południem w czwartek w katedrze św. Oskara w Kopenhadze prezydent odsłoni tablicę poświęconą Lucjanowi i Annie "Lone" Masłochom, polsko-duńskiemu małżeństwu, które działało w antyhitlerowskim ruchu oporu w Danii. Para zginęła z rąk Gestapo 3 stycznia 1945 roku, zaledwie 4 dni po ślubie. Małżeństwo Masłochów spoczywa na kopenhaskim cmentarzu bojowników ruchu oporu Mindelunden w Ryvangen. "Lone" jest jedyną kobietą wśród 106 bojowników, zaś Lucjan jedynym cudzoziemcem wśród Duńczyków, pochowanym na ej nekropolii.

W czwartek na prywatnej audiencji prezydenta przyjmie królowa Danii Małgorzata II. 

W ramach wizyty zaplanowano też spotkania małżonki prezydenta. Agata Kornhauser Duda złoży wizytę w kopenhaskiej siedzibie ONZ, gdzie spotka się z dyrektor UNICEF Shanelle Hall. Rozmowy będą dotyczyły międzynarodowego wsparcia na rzecz potrzebujących dzieci.

Wieczorem para prezydencka weźmie udział w obiedzie wydanym na zakończenie Polsko-Duńskiego Forum Biznesu. 

W piątek Andrzej Duda na Uniwersytecie Kopenhaskim wygłosi wykład pt. "Odliczanie przed Szczytem NATO w Warszawie: jaka jest przyszłość bezpieczeństwa europejskiego?", a następnie weźmie udział w debacie ze studentami i zaproszonymi gośćmi. Tego dnia prezydent z małżonką spotkają się z Polonią.

IAR/iz