Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 10.06.2016

Rada Mediów Narodowych. Projekt trafił do dalszych prac w komisji

Sejm zdecydował, że ustawa w sprawie Rady Mediów Narodowych będzie dalej procedowana. Posłowie nie zaakceptowali wniosku o odrzucenie projektu po pierwszym czytaniu. Za odrzuceniem było 208 posłów, przeciw - 233.

Autorzy projektu tłumaczą, że ma on odciąć wpływ polityków na Polskie Radio i TVP. Projekt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości zakłada powołanie Rady Mediów Narodowych, która ma liczyć pięciu członków. Trzech ma być powoływanych przez Sejm, a dwóch przez prezydenta spośród kandydatów proponowanych wcześniej przez opozycję. Jak tłumaczą autorzy pomysłu, w ten sposób media publiczne nie będą już podlegały ministerstwu skarbu, co ma równocześnie zmniejszyć wpływ polityków na to, co dzieje się na antenach Polskiego Radia i TVP. Równocześnie, skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostanie zmniejszony z pięciu do trzech osób.

Projekt jest pierwszą z tak zwanych ustaw pomostowych, które trafiły do Sejmu. 30 czerwca wygasa bowiem obowiązująca obecnie ustawa medialna, a prace nad nową potrwają dłużej niż zakładano. Stąd konieczność wprowadzenia przepisów przejściowych, aby media publiczne miały podstawę prawną do funkcjonowania. Kolejnym projektem ma być ustawa o finansowaniu mediów publicznych, która jak zapowiadają posłowie Prawa i Sprawiedliwości, będzie gotowa za kilka tygodni.

Projekt ustawy o RMN

Zgodnie z projektem Rada Mediów Narodowych ma dokonywać czynności prawnych "dotyczących ustroju i składu osobowego organów 20 spółek Skarbu Państwa - jednostek publicznych radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej, mając na względzie rzetelne wypełnianie przez nie ich ustawowych zadań, a także ochronę ich samodzielności redakcyjnej i niezależności od organów władzy wykonawczej w zakresie treści i form przekazu".

Rada ma liczyć pięciu członków, z których trzech ma powoływać Sejm, a dwóch prezydent. Ich kadencja ma trwać sześć lat.

Kandydatów (po dwóch na każde miejsce) na członków Rady powoływanych przez prezydenta przedstawiać mają parlamentarne kluby opozycyjne. Rada ma wybierać ze swojego grona przewodniczącego, a jego odwołanie z tej funkcji może nastąpić wyłącznie z powodu złożenia rezygnacji.

Biurową oraz finansową obsługę Rady ma zapewniać kancelaria Sejmu.

"Sześcioletni okres kadencji każdego z pięciu członków rady, zasada ich niezależności oraz zakaz łączenia członkostwa w Radzie z zatrudnieniem w sferze władzy wykonawczej stanowią rękojmię, że polskie media publiczne będą całkowicie niezależne od władzy wykonawczej zarówno pod względem personalnym, jak i programowym" - napisano w uzasadnieniu projektu.

W związku z planowanym utworzeniem RMN, przygotowane zostały także zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji oraz w ustawie o Polskiej Agencji Prasowej.

IAR, to