Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Tomasz Owsiński 15.06.2016

Szef MSZ Niemiec: Brexit stanowiłby szok dla UE

Szefowie dyplomacji Niemiec i Francji przestrzegli przed wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zdaniem Berlina może to grozić nawet dezintegracją UE.

Ostatnie sondaże dają przewagę zwolennikom Brexitu w referendum zaplanowanym na 23 czerwca.

BREXIT - serwis specjalny >>>

Brexit "stanowiłby szok dla UE, na skutek którego należałoby upewnić się nawzajem, że UE jest zabezpieczona i że udany proces kilkudziesięcioletniej integracji nie zakończy się rozpadem" - powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier na konferencji prasowej po spotkaniu w Brandenburgu z szefem dyplomacji Francji Jean-Markiem Ayrault.

Czytaj więcej
epa05366329.jpg
Brytyjski minister finansów grozi: Brexit oznacza wzrost podatków

- Obaj możemy powiedzieć, że życzymy sobie, by większość w Wielkiej Brytanii podjęła dobrą decyzję, a dobra decyzja według nas może być tylko taka, żeby zostać w Europie - dodał Steinmeier.

Wypowiadając się na ten sam temat, Ayrault przypomniał słowa szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, według którego głosując za Brexitem, Wielka Brytania stałaby się dla UE krajem trzecim. - Taka byłaby rzeczywistość i tego nie chcemy - powiedział szef francuskiego MSZ.

Francja i Niemcy to kraje założycielskie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), poprzedniczki Unii Europejskiej. Wielka Brytania weszła do EWG w 1973 roku. Jej wyjście oznaczałoby krok wstecz w procesie coraz szerszej i głębszej integracji i pozbawiłoby UE kraju o wielkim potencjale gospodarczym, wojskowym i dyplomatycznym.

Szefowa MFW Christine Lagarde ostrzega przed Brexitem:

Źródło: Bloomberg/x-news

Sondaże wskazują na wzrost liczby zwolenników wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przed przyszłotygodniowym referendum w tej sprawie. Jak wynika z opublikowanego we wtorek badania TNS, spośród zamierzających głosować 47 proc. opowiedziałoby się za Brexitem, a przeciwko byłoby 40 proc.; 13 proc. wciąż nie ma wyrobionego zdania.

PAP, to