Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Bartłomiej Bitner 30.05.2019

Kardynał Stanisław Dziwisz: pielgrzymka Jana Pawła II zmieniła sytuację Kościoła w Polsce

- Pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny w 1979 r. zmieniła radykalnie sytuację Kościoła w Polsce - powiedział b. metropolita krakowski senior kard. Stanisław Dziwisz podczas konferencji "Jan Paweł II: Fundamenty demokracji".
Posłuchaj
  • Kard. Kazimierz Nycz: postać Jana Pawła II miała znaczący wpływ na polską historię (IAR)
Czytaj także

Konferencja "Jan Paweł II: Fundamenty demokracji" odbywa się w czwartek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Podczas swojego wystąpienia kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że podczas pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski "chrześcijanie się policzyli i nabrali odwagi". 

jpii-free-shut-1200.jpg
Kościół i IPN konferencją uczczą 40. rocznicę I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

- Doświadczyli też wspólnotowości, będącej połączeniem chrześcijańskiej ideowości z masowością, co zrodziło wkrótce fenomen "Solidarności" - podkreślił hierarcha.

Jego zdaniem wybór na Stolicę św. Piotra metropolity krakowskiego, pochodzącego z kraju "zza żelaznej kurtyny" był także wstrząsem dla świata. Wydarzenie to - w ocenie kard. Stanisława Dziwisza - wzbudziło radość wśród Polaków i jednocześnie lęk u dzierżących władzę, ponieważ mogło zapowiadać nieoczekiwane zmiany na mapie politycznej Europy Środkowo-Wschodniej.

"Kościół ma być też ekspertem w sprawach człowieczeństwa"

- Podczas pontyfikatu Jana Pawła II nastąpiła zasadnicza zmiana w podejściu Stolicy Apostolskiej do spraw związanych z sytuacją Kościoła katolickiego w krajach rządzonych przez komunistów w Europie Środkowo-Wschodniej - wyjaśnił kard. Stanisław Dziwisz. W jego opinii Jan Paweł II wykazał błąd antropologiczny systemu realnego socjalizmu "ukazując jego ideową miałkość", co przyczyniło się do jego obalenia. 

Hierarcha podkreślił, że Jan Paweł II wskazywał też na konieczność zaangażowanego udziału Kościoła zarówno w życiu nadprzyrodzonym, jak i naturalnym ludzi. - Kościół ma być nie tylko głosicielem Słowa Bożego i szafarzem łaski Bożej, ale także ekspertem w sprawach człowieczeństwa oraz nauczycielem i wychowawcą ludzi - ocenił. 

Jak wyjaśnił, nie przeczy to postulatowi neutralności światopoglądowej państwa. - Państwo ma być neutralne światopoglądowo, a nie świeckie - zastrzegł kard. Stanisław Dziwisz. Dodał, że oznacza to, iż ma chronić wolność sumienia i wyznania wszystkich obywateli, niezależnie od tego, jaką religię wyznają.

"Polacy przy papieżu poczuli się mocni"

Jak powiedział podczas otwarcia konferencji kardynał Kazimierz Nycz, dyskusja wokół tych wydarzeń będzie się zawierać w jednym aspekcie. - Tym aspektem jest znaczenie tego pontyfikatu dla Polski, Europy Środkowo-Wschodniej a także, w pewnym sensie, dla całej Europy - podkreślił.

Kard. Kazimierz Nycz podczas otwarcia konferencji zaznaczył, że postać Jana Pawła II miała znaczący wpływ na polską historię. - Zwłaszcza jego pierwsza pielgrzymka do kraju w 1979 r. wpłynęła na Polaków - podkreślił. Metropolita warszawski powiedział, że Polacy przy papieżu poczuli się mocni i to objawiło się rok później, podczas powstania "Solidarności" oraz trwało przez całe lata 80., aż to częściowo wolnych wyborów w 1989 r. 

Konferencja "Jan Paweł II: Fundamenty Demokracji" potrwa do jutra. 40. rocznica rozpoczęcia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski przypada 2 czerwca.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia i poznaj historię pontyfikatu papieża Polaka.

bb