Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Błaszczyk 31.07.2019

Prezydent: realizuje się marzenie płk. Białousa o wolnej Polsce

- To marzenie, żeby Polska była niepodległa, była wolna, była kwitnąca, dzisiaj się realizuje - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych Ryszarda Białousa, dowódcy batalionu "Zośka". - Dla niego toczyło się życie, a jednak gotów był poświęcić je dla Polski - mówił zwierzchnik sił zbrojnych.
Posłuchaj
  • Jerzy Białous: ojciec przez całe życie zachowywał harcerską postawę (IAR)
  • Prezydent Andrzej Duda: marzenie płk. Białousa się realizuje (IAR)
  • Wicepremier Piotr Gliński: płk Białous był dowódcą mojej mamy w Powstaniu Warszawskim (IAR)
Czytaj także
  • Ryszard Białous został pochowany na Wojskowych Powązkach
  • Minister Obrony Narodowej awansował Ryszarda Białousa do stopnia pułkownika
  • Prezydent Andrzej Duda odznaczył płk. Białousa Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
  • Pułkownik Ryszard Białous walczył w Powstaniu Warszawskim
  • Dowodził batalionem "Zośka", oraz brygadą "Broda 53"
bialous-pogrzeb-pap-1200.jpg
Uroczystości pogrzebowe kapitana Ryszarda Białousa, dowódcy batalionu "Zośka"

Na początku uroczystości pochówku dowódcy batalionu AK "Zośka" na Wojskowych Powązkach, Minister Obrony Narodowej awansował kapitana Ryszarda Białousa do stopnia pułkownika.

Prezydent w swoim przemówieniu przypomniał ideały, jakie przyświecały Ryszardowi Białousowi. - To jest niezwykła chwila, sen o wolnej Polsce dopełnia się. Dla pana pułkownika Ryszarda Białousa, dla "Jerzego", to marzenie o tym, aby Polska była niepodległa, była w pełni suwerenna, była kwitnąca i żeby być w niej dzisiaj, właśnie się realizuje - podkreślił prezydent.

- Po 75 latach od dnia, w którym gotów był stanąć do Powstania Warszawskiego, które następnego dnia, 1 sierpnia 1944 roku, miało się rozpocząć - dodał.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Sejm upamiętnił rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego specjalną uchwałą

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Zaznaczył, że "Jerzy" "nie był już wtedy młodym chłopakiem tak, jak jego żołnierze - chłopcy, dziewczęta, którymi dowodził, był poważnym człowiekiem, miał 30 lat". - Był mężem, toczyło się dla niego życie, a jednak gotów był poświęcić je dla Polski, gotów był poświęcić je od dawna, od czasów przedwojennych - podkreślił Andrzej Duda.

- W tamtych sierpniowych dniach 1944 roku stanął na czele, jako dowódca, batalionu "Zośka", ale potem został dowódcą całej brygady "Broda 53" - mówił prezydent. - Spocznie tu, gdzie jego miejsce. Z dumą - mówił Andrzej Duda.

- Panie pułkowniku, dowódco legendarnego batalionu "Zośka". Spoczywaj w pokoju - zakończył prezydent.

W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe dowódcy batalionu AK "Zośka", pułkownika Ryszarda Białousa pseudonim Jerzy. Udział w ostatnim pożegnaniu "Jerzego" na Powązkach - w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - wziął prezydent Andrzej Duda, który odznaczył pośmiertnie płk. Ryszarda Białousa Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Anoda_663_364.jpg
Jan Rodowicz "Anoda" - ułan batalionu "Zośka"

Minister Obrony Narodowej awansował Ryszarda Białousa do stopnia pułkownika.

W pożegnalnej ceremonii wzięli także udział m.in. krewni płk. Białousa oraz weterani Armii Krajowej, a także wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, parlamentarzyści, żołnierze Wojska Polskiego, liczni harcerze i mieszkańcy stolicy.

Uroczystości rozpoczęła msza święta

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek mówił w homilii, że pogrzeb kończy ziemską tułaczkę "Jerzego".

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Prochy dowódcy batalionu "Zośka" wróciły do Polski. "Był doskonałym wodzem"

- Dziękujemy Bogu za to, że wspierał cię na tułaczym szlaku i ostatecznie pozwolił, abyś powrócił na ojczyzny łono. Pogrzeb kończy twoją ziemską tułaczkę. Spoczniesz na Wojskowych Powązkach, dołączysz do swoich podkomendnych z batalionu "Zośka", z którymi służyłeś Polsce - mówił duchowny.

Batalion Zoska 1200.jpg
Zygmunt Kujawski - lekarz batalionu "Zośka"

Po uroczystości pogrzebowej, w Centralnej Bibliotece Rolniczej na Krakowskim Przedmieściu, zaplanowano wernisaż i promocję albumu "»Jerzy« – Ryszard Białous – dowódca Batalionu »Zośka« AK" z udziałem szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Historia bohatera Powstania Warszawskiego

Ryszard Białous, harcmistrz, kapitan Armii Krajowej, walczył w kampanii wrześniowej i w Powstaniu Warszawskim, dowodził batalionem "Zośka", Oddziałem Specjalnym "Jerzy" oraz brygadą dywersji "Broda 53" zgrupowania "Radosław".

Podczas Powstania Warszawskiego stojąc na czele batalionu "Zośka" przeszedł szlak bojowy z Woli przez Stare Miasto do Czerniakowa. Opowiadając w 1974 roku o tamtych wydarzeniach, Ryszard Białous podkreślił, że największe wrażenie wywarły na nim walki na Starym Mieście.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Ryszard Białous – dowódca legendarnego batalionu "Zośka"

Po upadku powstania "Jerzy" trafił do obozów jenieckich w Niemczech. W kwietniu 1945 r. został uwolniony przez Brytyjczyków i przydzielony do słynnej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. Od marca 1947 do lutego 1948 r. był naczelnikiem ZHP poza granicami kraju. W lipcu 1948 r. wyemigrował wraz z rodziną do Argentyny. Zmarł 24 marca 1992 r. w Neuquen w Argentynie.

mbl