Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 29.10.2019

Egzorcysta: obchodzenie Halloween wiąże się z wsiąkaniem w satanistyczną tradycję

Halloween to tradycja polegająca na przebieraniu się w stroje upiorów i demonów, która przyjęła bardzo komercyjny wymiar. W rozmowie z KAI egzorcysta archidiecezji warszawskiej ks. Andrzej Grefkowicz podkreślił jednak, że z pozoru niewinna zabawa może mieć niebezpieczny okultystyczny charakter, której ofiarą mogą paść nieświadome zagrożenia dzieci.

Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w tym dniu żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Celtowie wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, duchom zaś, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych.

Czytaj więcej
1200_Halloween_pixabay.jpg
Okultyzm, ezoteryzm, zabobon. Rodzicu, nie musisz się godzić na Halloween

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Halloween nie jest tylko niewinną zabawą". Rzecznik episkopatu ostrzega

Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwne i niepokojące stroje oraz zakładania masek.

Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w XIX wieku. W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy. W Polsce Halloween pojawiło się pod koniec lat 90.

"Uzależnienie od złego ducha"

Ks. Andrzej Grefkowicz zaznaczył, że Halloween jest kontynuacją pogańskich praktyk. - Jeśli mówimy o powrocie do pogaństwa, to wracamy też do więzi duchowych, które nie są więziami z Bogiem. Poprzez praktyki pogańskie odstępujemy od chrześcijaństwa i tym samym uzależniamy się od złego ducha - powiedział w rozmowie z KAI egzorcysta. Podkreślił on też, że obchodzenie Halloween wiąże się z wsiąkaniem w satanistyczną tradycję. - Zanim człowiek się zorientuje, może już mocno ugrzęznąć w takiej zależności - dodał.

Duchowny stwierdził również, że na działanie złych mocy najbardziej narażone są niczego nieświadome dzieci. - Są one najmniej krytyczne i najbardziej chłoną tego rodzaju praktyki, bo są dla nich atrakcyjne. Dzieci się najprędzej uzależniają i nie orientują się, co tak naprawdę się dzieje - mówił dla KAI ks. Andrzej Grefkowicz.

Czytaj więcej
hw1.jpg
Halloween a tradycja polska

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Trzeba wrócić do tradycyjnego i religijnego wymiaru przełomu października i listopada"

Ocenił on również, że uczestniczenie w Halloween jest powolną formą apostazji. - Zaliczyłbym to "święto" do bardziej drastycznych form stopniowego wchodzenia w satanizm - powiedział egzorcysta.

jp/ekai.pl