Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Szewczuk 15.01.2020

PE: polscy europosłowie o próbie fałszowania historii przez Rosję

Europosłowie z Polski, Litwy, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii skrytykowali "próby fałszowania historii II wojny światowej przez Rosję" i mówili o "solidarności Europy wobec ataków na Polskę". Dyskusja w tej sprawie odbyła się w PE w Strasburgu na wniosek europejskich ludowców.
Posłuchaj
  • Europosłowie o próbie fałszowania historii przez Rosję. Relacja Karola Surówki (IAR)
Czytaj także

Powodem były ostatnie wypowiedzi rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który umniejszał rolę paktu Ribbentrop-Mołotow i przypisywał Polsce współodpowiedzialność za wywołanie II wojny światowej i Holokaust.

Te słowa skrytykowali w Strasburgu deputowani z różnych krajów i frakcji. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova mówiła, że "każdy ma prawo do swojej opinii, ale nie do swoich faktów".

Jak dodała, "Komisja Europejska w pełni odrzuca jakiekolwiek fałszywe twierdzenia, które mają zniekształcić historię II wojny światowej lub przedstawiać ofiary (tamtych wydarzeń - przyp. red.), takie jak Polska, jako sprawców. Komisja nie będzie tolerowała tych ataków na Polskę i stoi w pełnej solidarności z Polską i Polakami".

CZYTAJ RÓWNIEŻ
1200 strasburg.jpg
PE odpowiada na kłamstwa Rosji. "Polska była ofiarą, a nie sprawcą II wojny światowej"

"Potrzebujemy solidarności"

Anna Fotyga z Prawa i Sprawiedliwości zwróciła uwagę na to, że próby fałszowania historii od zawsze były wpisane w działania totalitarnych reżimów.

- Od samego początku obie strony paktu Hitler-Stalin używały kłamstw, oszustw i kampanii oszczerczych, aby dyskredytować swoich oponentów. Długo po rozpoczęciu Holokaustu Hitler oskarżał Żydów o wywołanie drugiej wojny światowej - powiedziała.

Inicjator debaty w tej sprawie, europoseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, dziękował tymczasem wszystkim europosłom za solidarność wobec prób fałszowania historii przez Rosję. - Tej solidarności naprawdę potrzebujemy. Chciałem podziękować Radzie Europejskiej i pani komisarz za bardzo jednoznaczny i silny głos, bo musimy być razem wtedy, kiedy podejmowane są próby fałszowania historii - podkreślił.

Słowa polityka z Niemiec

Głos w tej sprawie zabrał również szef największej frakcji w Europarlamencie, niemiecki polityk Manfred Weber.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Paweł Mucha 1200.jpg
Paweł Mucha: działania Rosji ws. negowania prawdy historycznej są nieskuteczne

- Każdy niemiecki polityk musi przyjąć odpowiedzialność za to (co zrobił nasz kraj - przyp. red.). Ale każdy polityk w Europie i poza nią jest również odpowiedzialny za to, aby nie prowadzić gier przy użyciu historii. Jako Europejska Partia Ludowa nie możemy zaakceptować starań Putina, aby pisać historię na nowo. Dla jasności - nazistowskie Niemcy zaatakowały Związek Radziecki. Ale również trzeba jasno powiedzieć - pakt między Hitlerem a Stalinem był porozumieniem dwóch diabłów, dwóch straszliwych dyktatorów - powiedział.

Parlament Europejski przegłosował we wrześniu rezolucję, w której potępia pakt Ribbentrop-Mołotow i przypomina bohaterstwo tych, którzy przeciwstawiali się totalitaryzmowi, w tym rotmistrza Witolda Pileckiego. Nad dokumentem pracowali politycy z wielu krajów i różnych opcji politycznych.

msze