Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Przemysław Goławski 07.02.2020

"Moralne molestowanie", bo w pokoju wisiał krzyż. Ziobro interweniuje ws. wyroku sądu

Prokurator Generalny w skardze nadzwyczajnej kwestionuje wyrok sądu w sprawie nauczycielki, która zdjęła krzyż w szkole - podaje piątkowy "Nasz Dziennik".

policja kogut 1200 free.jpg

Bielsko-Biała: nieznany sprawca sprofanował Krzyż Trzeciego Tysiąclecia

Jak informuje gazeta, prokurator generalny Zbigniew Ziobro domaga się uchylenia w całości wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu oraz orzeczenia przez SN "co do istoty sprawy". Zarzuca w niej wyrokowi narzucenie zasad prawa, "w szczególności wynikającej z zasady demokratycznego państwa prawnego zasady sprawiedliwości proceduralnej".

Dział Prasowy Prokuratury Krajowej informuje, że przejawem tego naruszenia było w szczególności błędne zastosowanie przepisu Kodeksu pracy do stanu faktycznego sprawy, niedostateczne wyjaśnienie, na czym polega w rozpoznawalnej sprawie dyskryminacja powódki ze względu na jej światopogląd i związane z tym molestowanie.

Dyskryminacja i moralne molestowanie

1200_Nycz_PAP.jpg
Kard. Kazimierz Nycz: krzyż w Sejmie powinien pozostać. Uszanujcie go

"ND" przypomina zachowanie Grażyny Juszczyk, byłej nauczycielki w Zespole Szkół Sportowych nr 1 w Krapkowicach, która w 2013 r. dwukrotnie zdjęła krzyż w pokoju nauczycielskim. Juszczyk pozwała dyrektorkę szkoły o "dyskryminację, moralne molestowanie i organizowanie działania nauczycieli szykanujące i dyskryminujące". Wygrała proces przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu.

Jak podaje gazeta, prawnicy wykazali jednak, że symbole religijne prezentowane publicznie nie naruszają dóbr osobistych osób niewierzących i bezwyznaniowych. Mec. dr Paweł Bała mówi dziennikowi, że w orzeczeniu zarówno Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, jak i sądów polskich, jednoznacznie wskazuje się, że publiczna ekspozycja symboli religijnych nie stanowi naruszenia dóbr osób niebędących wyznawcami określonej religii. "Poza tym najwyższy akt prawny w hierarchii źródeł prawa, Konstytucja RP z 1997 r., w preambule wprost wskazuje na chrześcijańskie dziedzictwo Narodu Polskiego" - dodaje.

pg