Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Przemysław Goławski 24.03.2020

Świat filmów, książek, sportu i psychologii. Czwórka proponuje podcasty na czas "Zostań w domu"

Radiowa Czwórka zaprasza do słuchania podcastów tworzonych przez znanych z anteny dziennikarzy. Udostępnione są między innymi koncerty, które realizowała stacja. Podcasty wpisują się w akcję #zostańwdomu.

Podcasty to dłuższe, nawet 30 minutowe formy dźwiękowe, w sposób pogłębiony prezentujące m.in. fantastyczny świat książek, filmów i gier - np. w podcastach "Miechy i miecze"; opowieści o kulturze i niezwykłych realiach życia na dalekim wschodzie - to w podcastach "Ach!Azja!". Szeroka jest oferta edukacyjna podcastów: "Technologie 4.0" - to nowe technologie, ekologiczne rozwiązania, aplikacje, trendy, oprogramowanie, robotyka - czyli wszystko co czyni świat wygodniejszym.

Gry komputerowe

"Strefa Gamingu" - to podcast o gamerach i gamerkach, sporcie, rywalizacji, pasji i adrenalinie w grach komputerowych. Aktualne informacje ze świata e-sportu i szeroko rozumianego gamingu. "Stacja USA" to dźwiękowa podróż po 50 stanach USA: niesamowita przyroda, piękne parki narodowe, mieszanka ras i kultur, ciekawostki turystyczne, kulturowe, kulinarne i prawne.

Psychologia i relacje

Słuchawki 1200.jpg
Zostań w domu z Czwórką

W ofercie Czwórki są też podcasty ułatwiające komunikację, pomagające zrozumieć nasze myśli i uczucia. Cykl jest zatytułowany "Strefa Prywatna", słuchacze znajdą tu dużo "życiowej" psychologii, bo sfera psychiczna jest motorem wszystkiego - miłości, bliskości, szczęścia i sukcesu. W podcastach "Rejon Ruchu" proponujemy rozmowy o adrenalinie, sprawności, dobrym wyglądzie, urodzie, pasji i endorfinach, nowych znajomościach, rywalizacji, czyli o wszystkich atutach aktywności ruchowej. Wszystkie są dostępne w zakładce "podcasty" na stronie Czwórki.

Kultura

Czwórka przypomina też o swojej ofercie kulturalnej. Od soboty 21.03. (godz. 18.00-19.00) wprowadzona jest do ramówki nowa audycja pt. "Brzmi dobrze, bo polskie" - audycja muzyczna z wyłącznie polskimi utworami. W codziennych "Serwisach kulturalnych" (7.45, 17.45) prezentowane są informacje o wydarzeniach kulturalnych dostępnych online.

W audycji "Stacja kultura" codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-12.00 polecane są ciekawe książki do przeczytania, filmy i seriale do obejrzenia, w tym polskie w cyklach: "Książka na dziś", "Kino domowe". Wpisując się w akcję #zostańwdomu, autorzy audycji łączą się telefonicznie/przez Skype z osobowościami świata kultury, którzy opowiadają, co robią w wolnym czasie, a także informują o swoich najbliższych działaniach kulturalnych. Również w audycjach cyklu "Kultura online" (w tygodniu "Stacja Kultura", w weekend "W to mi graj", "Artystyczny wybieg", "Hrapkowidz", "Faktofonia") przekazywane są informacje o dostępnych w sieci wydarzeniach.

Koncerty

muzyka FREE 1200.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ - Koncerty Czwórki

Z pewnością atrakcyjne dla słuchaczy Czwórki są koncerty, które powtarzamy w każdy piątek w audycji "Będzie głośno" (kolejny 27 marca, będzie to koncert Mary sPolsky). Następne są zaplanowane na kwiecień:. 03.04. Marta Zalewska - zwyciężczyni II Edycji Konkursu Wydaj Płytę z Będzie Głośno (2018), co pozwoliło artystce na rozwój kariery przez m.in. udział w koncertach Męskiego Grania w 2019 rok, 17.04. Funk Da System - zespół wyróżniony w II Edycji Konkursu Wydaj Płytę z Będzie Głośno (2018).

Nauka

Oferta edukacyjna to przede wszystkim codzienna audycja "Stacja Nauka", a w niej: codziennie po godzinie 12 najświeższe i najważniejsze odkrycia, wydarzenia, wynalazki, nagrody, festiwale czy badania ze świata nauki w cyklu Ekspres Naukowy. W każdą środę popularyzator nauki z Centrum Nauki Kopernik, Mateusz Borkowicz, definiuje wszechświat i uczy patrzeć w gwiazdy. Przygotowujemy się do całkowitego zaćmienia Księżyca, sprawdzamy, jak działa teleskop zwierciadlany i do czego może się nam przydać, prezentujemy sukcesach Polaków w konstruowaniu łazików marsjańskich, mówimy o równonocy i zagadkach promieniowania kosmicznego.

W każdy wtorek naukę przybliżają nam Rzecznicy Nauki - młodzi naukowcy zapaleni pasją do popularyzowania wiedzy. Nie tylko tworzą naukę na co dzień, ale też mówią o skomplikowanych sprawach w zrozumiały sposób. Rzecznicy Nauki są zwycięzcami konkursu Popularyzator Nauki 2019. W każdy wtorek i czwartek w Raporcie prezentujemy najnowsze doniesienia naukowe na temat koronawirusa, dementujemy mity i plotki, sprawdzamy, co o tym śmiercionośnym wirusie już wiedzą naukowcy na całym świecie.

pg