Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jan Odyniec 24.04.2020

KPRM: instrumenty pożyczkowe o wartości 540 mld euro w UE. Trwają prace nad Funduszem Odbudowy

Przywódcy państw Unii Europejskiej zatwierdzili uzgodnione przez unijnych ministrów finansów uruchomienie instrumentów pożyczkowych o wartości 540 miliardów euro, które mają pomóc w walce z kryzysem gospodarczym wynikającym z epidemii koronawirusa. W nadzwyczajnym szczycie, w formie wideokonferencji, dotyczącym dalszych działań w związku z pandemią COVID-19 wziął udział premier Mateusz Morawiecki - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Unijni przywódcy zobowiązali Komisję Europejską do przygotowania propozycji utworzenia Europejskiego Funduszu Odbudowy, który ma wspierać gospodarczo Unię Europejską po kryzysie wywołanym COVID-19.

"Polska popiera kierunkową koncepcję funduszu"

Morawiecki konferencja UE KPRM-663.jpg
Beata Płomecka o Funduszu Odbudowy UE: czekają nas długie, trudne i wyboiste negocjacje

Kancelaria premiera poinformowała, że Polska popiera kierunkową koncepcję Funduszu Odbudowy.

"Premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że potrzebna jest mobilizacja pieniędzy pożyczkowych z rynku na zasadach wskazanych przez Komisję Europejską w Planie Odbudowy, ale także potrzebujemy nowych pieniędzy w budżecie UE, które zostaną przeznaczone na pomoc bezzwrotną" - napisano na stronie internetowej Kancelarii premiera. W polskim stanowisku podkreślono, że Fundusz powinien być otwarty dla wszystkich państw członkowskich.

Ambitny budżet UE

Kancelaria premiera w komunikacie zaznaczyła, że "jednocześnie Polska opowiada się za bardziej ambitnym kształtem samego budżetu wieloletniego UE, w szczególności polityki spójności, która poprzez swój inwestycyjny charakter może być jednym z narzędzi wychodzenia z kryzysu związanego z epidemią".

Było to czwarte spotkanie unijnych liderów w takim formacie od 10 marca. Podsumowaniem wyników szczytu jest oświadczenie wydane przez przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela.

jmo