Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Bartłomiej Bitner 18.05.2020

Łagodzenie skutków pandemii. Francja i Niemcy proponują fundusz odbudowy w wysokości 500 mld euro

Fundusz odbudowy w wysokości 500 miliardów euro na złagodzenie skutków kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa proponują Francja i Niemcy. Wspólny pomysł ogłosili na konferencji prasowej kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron.
Posłuchaj
  • Francja i Niemcy proponują fundusz odbudowy w wysokości 500 mld euro na złagodzenie skutków kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Czytaj także

500 mld euro to suma, którą Unia Europejska miałaby pożyczyć na rynkach pod gwarancje europejskiego budżetu, czyli 27 krajów. Propozycja francusko-niemiecka jest nieco hojniejsza od przygotowywanej przez Komisję Europejską.

konrad szymański 1200 free.jpg
Konrad Szymański: budżet UE musi być ambitny, jeśli chce ona wyjść wzmocniona z kryzysu

Według nieoficjalnych informacji sprzed miesiąca fundusz według Brukseli powinien wynieść 320 mld euro. Z kolei Hiszpania i Włochy mówiły o konieczności stworzenia funduszu w wysokości biliona euro. Madryt i Rzym domagały się też, by fundusz był w formie bezzwrotnych dotacji. Taka właśnie jest także propozycja Berlina i Paryża, choć część europejskich krajów - Holandia, Dania, Austria i Szwecja - uważa, że powinny być to pożyczki, a nie granty.

Stanowisko Polski

Polska, jak wynika ze stanowiska wysłanego przez rząd w Warszawie do unijnych stolic i Komisji Europejskiej, z którym zapoznała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, dopuszcza i granty, i pożyczki, podkreślając, że powinna być zachowana równowaga. Jednak w obecnej sytuacji nacisk - według Polski - należy położyć przede wszystkim na bezzwrotne wsparcie sektorów, które najbardziej ucierpiały w wyniku kryzysu.

bb