Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Przemysław Goławski 26.05.2020

"Wykorzystaliśmy do tego sztuczną inteligencję". Premier o szybkim wdrożeniu tarczy antykryzysowej

- E-recepty czy e-zwolnienia to zasługa wyłącznie ministrów Szumowskiego i Cieszyńskiego. W czasie pandemii one miały znaczenie kluczowe, bo minimalizowały odwiedziny ludzi w przychodniach - powiedział premier Mateusz Morawiecki

Premier udzielił wywiadu dla tygodnika "Gazeta Polska", który ukaże się w środę. We fragmencie rozmowy opublikowanym we wtorkowym wydaniu gazety premier był pytany m.in. "czy informatyzacja realizacji takich programów jak choćby 500+ pozwoliła zdobyć doświadczenie niezbędne w przygotowaniu obsługi tarczy antykryzysowej?".

- W jakimś zakresie na pewno tak. Ale system obsługi tarczy jest nieporównywalnie bardziej skomplikowany. By go wdrożyć, musieliśmy połączyć ze sobą niemal pół tysiąca projektów - dokładnie 420 - i zrobić to tak, by one realnie współdziałały - powiedział premier.

duda 1200 (1).jpg
"Gwarancja godnego dialogu i bezpieczeństwa". Premier o kadencji Andrzeja Dudy

Sztuczna inteligencja i "big data"

- Dokonaliśmy tego w ciągu ok. 20 dni. Wykorzystaliśmy do tego sztuczną inteligencję, analizę wielkich baz danych, znakomitych programistów i analityków. Ale w czasie naszych rządów udało się uruchomić bardzo wiele programów informatycznych obsługujących nasze codzienne sprawy. Nie wiem, dlaczego w czasach naszych poprzedników - przypominam, że jednym z ministrów odpowiedzialnych w Polsce za cyfryzację był pan Trzaskowski - te sprawy leżały odłogiem - podkreślił szef rządu.

Jak dodał, najlepszym przykładem jest program P1 - wprowadzający informatyzację usług medycznych. - Ogłoszono go, a nic konkretnego nie zrobiono. Albo Empatia - program dla bezrobotnych, który de facto okazał się niewypałem - wymieniał Mateusz Morawiecki.

Sytuacja w Warszawie

Morawiecki Pilecka PAP-1200.jpg
"Jesteśmy winni pamięć polskim patriotom". Premier upamiętnił rotmistrza Pileckiego

Premier był pytany również o wypowiedzi prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, że rząd nie współpracuje z samorządowcami. - Sęk w tym, że bardzo wiele samorządów w Polsce - małych i dużych - nie ma takich problemów, jakie przytłoczyły pana Trzaskowskiego. Zatem może powinien zastanowić się, czy to przypadkiem nie jego sposób zarządzania miastem stołecznym jest najsłabszym ogniwem" - odpowiedział.

Jak stwierdził, "skoro inni sobie radzą dużo lepiej czy wręcz bardzo dobrze, a władze Warszawy poległy, to trzeba spojrzeć krytycznie na własną pracę". - Oczywiście nie zostawimy stolicy bez pomocy, wesprzemy pana Trzaskowskiego, bo przecież chodzi o to, by przedsiębiorcy mogli korzystać z tarczy jak najszybciej. Mam nadzieję, że da sobie pomóc - dodał szef rządu.

pg