Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Paweł Kurek 19.07.2020

"Praworządność w sercu europejskich wartości". Prezydent Francji o szczycie UE

Prezydent Francji powiedział, że kwestia praworządności jest kluczowa dla finansów Unii Europejskiej. Emmauel Macron zrelacjonował wczorajsze obrady na unijnym szczycie przyznając, że ta sprawa wywołuje spory w Unii. 

pap  angela merkel  1200.jpg
Szczyt UE. Angela Merkel: jest wola, ale porozumienia może dziś nie być

- Wczoraj była szeroka zgoda, że nie powinniśmy odpuszczać tej sprawy i że jest ona w sercu europejskich wartości - powiedział prezydent Francji.

Chodzi o powiązanie wypłaty unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności. Polska i Węgry nie chcą się na to zgodzić.

- Nie chcemy żadnych arbitralnych mechanizmów, które mogą prowadzić do tego, że politycznie motywowane państwa będą podejmowały za nas decyzje - mówił wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Polskę i Węgry poparła Słowenia, o czym poinformował wczoraj premier Czech. Z nieoficjalnych informacji wynika, że także Praga jest gotowa wesprzeć Warszawę i Budapeszt. Powiązania funduszy z praworządnością nie chce też Portugalia.


Posłuchaj
00:52 10531541_1.mp3 Konsultacje przywódców przed szczytem UE ws finansów (IAR)

 

Złagodzenie przepisów

Nie jest wykluczone, że przepisy dotyczące powiązania funduszy z praworządnością zostaną jeszcze bardziej złagodzone.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała, że możliwe jest dopisanie kolejnych zastrzeżeń do proponowanego mechanizmu praworządnościowego, że musi być zapewnione równe traktowanie wszystkich krajów i że podejmowane decyzje będą musiały być podejmowane w oparciu o dowody

Możliwe jest także przyjęcie zapisu o ich bezstronnym charakterze, nie dyskryminującym żadnej ze stron.

pkur