Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Radosław Różycki 04.11.2010

W piątek pożegnanie Ludwika Jerzego Kerna

5 listopada odbędzie się pogrzeb Ludwika Jerzego Kerna, poety, satyryka, dziennikarza, autora tekstów piosenek i książek dla dzieci.
Ludwik Jerzy KernLudwik Jerzy Kernfot. PAP

Przez wiele lat był dziennikarzem i redaktorem krakowskiego "Przekroju". Podczas II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej. Zmarł 30 października. Miał 90 lat. Ludwik Jerzy Kern zostanie pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego.

Pogrzeb rozpocznie się żałobną mszą świętą, która zostanie odprawiona w południe w Kościele Sióstr Norbertanek na krakowskim Salwatorze. O godz. 14.20 od głównej bramy Cmentarza Rakowickiego wyruszy kondukt żałobny z urną z prochami zmarłego.

Całe swoje życia zawodowe, od 1948 do 2002 roku, Kern związał z "Przekrojem". Do historii przeszła redagowana przez niego końcowa rubryka pisma zatytułowana "Rozmaitości", na której publikowane były również jego wiersze. Ludwik Jerzy Kern pisał fraszki, skecze, anegdoty, wiersze, teksty kabaretowe, teksty piosenek, między innymi "Wojna domowa", "Nie bądź taki szybki Bill", czy "Cicha woda". Współtworzył telewizyjne programy satyryczne "Kernalia", "Kuchenny walc", czy "Kwadrans z psem". Był tłumaczem - przekładał między innymi Isaaca Bashevisa Singera. Kern jest również autorem kilkudziesięciu książek dla dzieci. Do najbardziej znanych należą: "Ferdynand Wspaniały", opowieść o psie, któremu śni się, że jest człowiekiem, i "Proszę słonia". Współpracował z "Płomykiem" i "Płomyczkiem".

Ludwik Jerzy Kern urodził się 29 grudnia 1920 roku w Łodzi, gdzie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Po wybuchu II wojny światowej został przydzielony do Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. Brał udział w kampanii wrześniowej. Po upadku powstania warszawskiego przeniósł się do Krakowa. W 1948 roku związał z krakowskim tygodnikiem "Przekrój". Jako poeta zadebiutował w 1938 roku w "Ilustrowanym Kurierze Codziennym" wierszem "Szukanie chwili", a jako pisarz - w 1953 rok tomem "Tu są bajki". Otrzymał wiele nagród i wyróżnień między innymi Nagrodę Literacką miasta Krakowa, Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci, Order Uśmiechu. W 2007 roku uhonorowano go Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości, a rok później - Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ludwik Jerzy Kern był członkiem miedzy innymi Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich .

rr