Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 21.01.2011

Dziś Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka. Co zawdzięczamy dziadkom?

Święta te mają w Polsce ponad czterdziestoletnią tradycję. Pojawiły się w kalendarzu w latach 60. ubiegłego wieku.
Dziś Dzień Babci, jutro Dzień Dziadka. Co zawdzięczamy dziadkom?Glow Images/East News

Wg badań opinii publicznej, babci i dziadkowi zawdzięczamy przede wszystkim zasady moralne, wiarę religijną oraz poczucie, że jesteśmy kochani. Te wartości wymienia na pierwszym miejscu około 60 procent ankietowanych.

W następnej kolejności znalazły się: znajomość dziejów rodziny, obowiązkowość, pracowitość oraz silna wola, a także miłość ojczyzny. Materialne korzyści, jak mieszkanie czy spadek wymieniane są na końcu.

Z babcią lub dziadkiem najczęściej prowadzi się rozmowy, chodzi na spacery, uczestniczy w grach i zabawach. Babci i dziadkowi wnuki zawdzięczają też wspólne prace, jak pieczenie i gotowanie, prace w ogrodzie, oglądanie rodzinnych pamiątek i zdjęć, a nawet wycieczki i podróże.

Wg badań niemieckiego psychologa Haralda Eulera, większość osób w wieku od 16 do 80 lat twierdzi, że najlepsze porozumienie ma z babcią ze strony matki.

Tradycja obchodzenia Dnia Babci oraz Dnia Dziadka znana jest również w innych krajach, między innymi Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Z kolei w Japonii celebruje się Dzień Szacunku Dla Starszych, przypadający 14 września. Jest on również uznany za święto narodowe, wolne od pracy.

kk