Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Szymon Gebert 27.04.2011

Prawie 2,5 miliona Polaków spisało się przez internet. I wciąż się spisują!

Około 2,3 miliona Polaków spisało się już przez internet w Narodowym Spisie Powszechnym. W domach natomiast rachmistrzowie spisali dalsze 1,2 miliona osób. To razem prawie 10% Polaków.
Prawie 2,5 miliona Polaków spisało się przez internet. I wciąż się spisująFot. stat.gov.pl

Prawie co piętnasty Polak spisał się sam, wypełniając formularz na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Większości z nas zajmuje to około 4 minut, komputer losuje natomiast 5% grupę, która jest proszona o wypełnienie kilkukrotnie bardziej skomplikowanego zestawu pytań.

GUS szacuje, że Polacy spiszą się w internecie w podobnej liczbie, co inni Europejczycy - czyli, że kilkanaście procent z nas wypełni formularz nie czekając na przyjście rachmistrza.

Do tych z nas, którzy tego nie zrobią, zgłoszą się rachmistrzowie. Dotarli oni już do około 550 tysięcy mieszkań, spisując tradycyjną metodą ponad 1,2 miliona osób.

Udało im się już także zakończyć spisywanie osób bezdomnych, co jest wyjątkowo trudne bo często nie mają oni meldunku, a na pewno stałego adresu, pod którym możnaby ich znaleść. Dyrektor centralnego biura spisowego był zaskoczony z jaką łatwością udało się wykonać to zadanie. - O dziwo ta współpraca przebiegała bardzo pozytywnie. Nie odnotowaliśmy żadnej niechęci, czy ucieczki przed rachmistrzami - powiedział Polskiemu Radiu Janusz Dygaszewicz. W schroniskach, różnego rodzaju ośrodkach, ale też po prostu na ulicy, czy w parku spisano około 20 tysięcy bezdomnych.

Spis ma dać odpowiedź na wiele pytań: gdzie mieszkamy, z czego się utrzymujemy, jakie mamy wykształcenie. Nie na wszystkie pytania musimy odpowiedzieć. Możemy zachować dyskrecję w sprawach dotyczących na przykład związków nieformalnych, niepełnosprawności, wyznania.

Ostatni spis był przeprowadzany w 2002 roku, czyli przed wejściem Polski do Unii Europejskiej.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań zakończy się 30 czerwca.

sg