Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Katarzyna Karaś 03.08.2011

Trzeci dzień walk. Początek bombardowań

Ruszyła tragiczna w skutkach akcja lotnictwa niemieckiego, które dokonało pierwszych nalotów na miasto. Dla tysięcy warszawiaków rozpoczyna się dramat.
Trzeci dzień walk. Początek bombardowańWiesław Chrzanowski/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Trzeci dzień walk. Audycję przygotowali Edyta Poźniak i Witold Banach we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Czytał Robert Chojecki.
Czytaj także

Zobacz serwis Powstanie Warszawskie >>>

Trzeci dzień powstania rozpoczął się powrotem na Żoliborz oddziałów podpułkownika Mieczysława Niedzielskiego "Żywiciela". Po dramatycznych walkach w Śródmieściu, powstańcy opanowują Dworzec Pocztowy, Dom Turystyczny, Posterunek Żandarmerii Niemieckiej u zbiegu Żelaznej i Chłodnej. Na Starym Mieście zdobywają Pałac Blanka, obsadzają Arsenał oraz Pałac Mostowskich.

Wybiła godzina "W". Pierwszy dzień powstania>>>

Na Okęcie przybywa rosyjsko-ukraińska brygada RONA pod dowództwem Bronisława Kamińskiego. W kolejnych dniach ten oddział wyróżnił się najbardziej okrutnymi działaniami wobec ludności Woli. Na domiar złego w godzinach wieczornych rozpoczyna się tragiczna w skutkach akcja lotnictwa niemieckiego, które dokonało pierwszych nalotów na miasto.

- Wyszło na to, że ponad 25 procent zabudowy miasta zostało zniszczone przez niemieckie lotnictwo. Była właściwie jedna eskadra, czyli 12 samolotów, popularnie zwanych sztukasami, to są samoloty, które przyspieszały nawet do 600 km/godz. lecąc z góry w dół. Podczas tego lotu rozlegał się taki przerażający głos syreny. Pikowały nisko nad miasto, bombardowały - mówi historyk Muzeum Powstania Warszawskiego Agnieszka Grabowska.

Stare Miasto w rękach powstańców. Drugi dzień powstania>>>

Dla tysięcy warszawiaków rozpoczyna się dramat. - Z powodu bombardujących samolotów zginęła moja mama, brat i siostra. Jak również bardzo wielu powstańców, którzy dopiero co przyszli kanałami. Taki wyłaz jest na Wareckiej i właśnie w tym schronie była moja mama. Wszyscy zginęli - mówi Alicja Zdanowicz, pseudonim "Grażyna".

Dla podniesienia na duchu, ale i w celach informacyjnych, biuro Informacji i Propagandy Głównej AK uruchamia pierwsze patrole megafonowe, które nadają programy informacyjne, piosenki i wiersze.

Audycję można wysłuchać klikając na ikonę dźwięku, która znajduje się nad zdjęciem.

Zobacz powstańcze kalendarium Portalu Polskiego Radia


Powstańcze kalendarium to cykl, przypominający najważniejsze wydarzenia Powstania Warszawskiego. Codziennie prezentujemy wydarzenie przełomowe dla każdego dnia walk w stolicy.

IAR,kk