Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Sylwia Mróz 14.08.2011

14 dzień walk. Rozkaz marszu na odsiecz Warszawie

Czternastego dnia Powstania gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał rozkaz marszu wszystkich oddziałów partyzanckich AK na odsiecz Warszawie.
Godzina W 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego Agatona z batalionu Pięść w drodze z Woli do ŚródmieściaGodzina "W" 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego "Agatona" z batalionu "Pięść" w drodze z Woli do ŚródmieściaWikimedia Commons/domena publiczna/Topory

Żołnierze batalionu AK "Kiliński" w budynku w Al. Jerozolimskich 32 biorą do niewoli 17 żołnierzy 4 batalionu grenadierów wschodniopruskich. Jeńcy zeznają że ich kompania poniosła 50 proc. strat w walkach w Warszawie.

Zobacz kalendarium powstańcze >>>

Niemiecy atakują Starówkę od Leszna przez Tłomackie w kierunku Bielańskiej. Wrogom atakującym z Zajezdni tramwajowej na Sierakowskiej udaje się wbić "klin" między zgrupowania "Radosława" i "Leśnika". Na szczęście pod wieczór po zaciekłych walkach, w których Polacy ponoszą duże straty udaje się wyprzeć Niemców z utraconych pozycji.

Oddziały w Kampinosie otrzymują rozkaz koncentracji w celu jednoczesnego uderzenia z dwóch stron w okolicach Cmentarza Powązkowskiego.

Na ul. Bartoszewicza na Powiślu powstańcy z "Krybara" zdobyli transporter SdKfz 251/1 należący do 5 pancernego batalionu łączności 5. PzDiv SS-"Wiking". Transporter został przemianowany na "Jasia", a następnie "Szarego Wilka".

Samoloty, które zaopatrują powstańców, trzy (dwa brytyjskie i jeden polski) zostały zestrzelone.

Zostaje ewakuowany Szpital Maltański z Senatorskiej do Śródmieścia.

Niemcy zakręcają zawory na Stacji Ciśnień na ul. Koszykowej, przestają działać wodociągi miejskie.

Czytaj więcej w serwisie Powstanie Warszawskie >>>

Powstańcze kalendarium to cykl, przypominający najważniejsze wydarzenia Powstania Warszawskiego. Codziennie prezentujemy wydarzenie przełomowe dla każdego dnia walk w stolicy.

Audycję przygotowali Edyta Poźniak i Witold Banach we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Czytał Robert Chojecki.

sm