Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Artur Jaryczewski 09.03.2012

Polsce grozi gwałtowny skok ceny prądu?

Koszty wdrożenia Pakietu Klimatycznego Unii Europejskiej będą w dużym stopniu przerzucone na odbiorców energii.
Polsce grozi gwałtowny skok ceny prądu?Glow Images/East News

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Polsce grozi gwałtowny skok ceny prądu, przewiduje Irena Pichola z PwC Polska. W jej przekonaniu, rząd jest w bardzo trudnej sytuacji: przyjął założenia unijnej polityki ochrony klimatu, ale nie chce dalszego śrubowania warunków i zapowiada - nawet samotne - przeciwstawienie się Brukseli.

Irena Pichola w rozmowie z Polskim Radiem wskazała na skalę emisji gazów szklarniowych i - z drugiej strony - na przewidywane ogromne koszty niezbędnych inwestycji modernizujących gospodarki. Analityk PwC przypomniała, że polski rząd skierował wcześniej do Komisji Europejskiej prośbę o wyliczenie tych kosztów. Okazało się, że szacunki dla Polski wynoszą - przy 25 procentowej redukcji emisji - 1,1 miliarda euro, i to bez wliczenia kosztów pozwoleń na emisję dla przedsiębiorstw.

Zdaniem Ireny Picholi, unijni politycy powinni się zastanowić, czy proponowane zmiany powinny być "aż tak drastyczne". Ekspert PricewaterhouseCoopers zwróciła uwagę na osamotnienie Unii Europejskiej w wysiłkach na rzecz ochrony klimatu. W jej przekonaniu, "byłoby rozsądne" zaczekanie z obciążaniem unijnych gospodarek nowymi zobowiązaniami do przyjęcia Pakietu Klimatycznego przez największych światowych trucicieli: Chiny, Stany Zjednoczone i Rosję. Uważa, że dopiero wtedy można by podejmować bardziej restrykcyjne zobowiązania redukcji emisji CO2.

Pichola podkreśliła, że czasy kryzysu powodują, że ogromne koszty wdrożenia tej polityki będą miały duże znaczenie dla gospodarek, szczególnie dla Polski, której energetyka jest oparta na węglu.

IAR, aj