Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Emilia Przybył 26.04.2012

PiS mówi "nie" wycofaniu nauczania religii ze szkół

Klub PiS protestuje przeciwko wycofaniu religii ze szkół. Posłowie uważają, że jest ono celem nowego rozporządzenia MEN.
PiS mówi nie wycofaniu nauczania religii ze szkółGlow Images/East News

Klub PiS złożył wniosek w sprawie powołania komisji sejmował ws. nauczania religii w szkołach. Według przedstawicieli partii zmiana rozporządzenia MEN jest próbą likwidacji nauczania tego przedmiotu.

- Składamy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia komisji edukacji. Oczekujemy, że pani minister wytłumaczy, dlaczego usunęła religię z ramowych planów nauczania, obniżając rangę nauczania tego przedmiotu - powiedział poseł Sławomir Kłosowski podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Poseł uznał proponowane zmiany za próbę "majstrowania przy religii" i usunięcia jej ze szkół.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Minister edukacji Krystyna Szumilas utrzymuje z kolei, że liczba godzin religii się nie zmniejszy, a jej lekcje nadal będą bezpłatne i finansowane w ramach oświatowej subwencji.

- Zajęcia religii nie zostały przesunięte do grupy zajęć dodatkowych. W szkole są trzy rodzaje zajęć: obowiązkowe, np. język polski czy matematyka (...), nieobowiązkowe, które stają się obowiązkowymi po deklaracji rodziców - są to języki mniejszości narodowych, wychowanie do życia w rodzinie, religia i etyka. Po deklaracji rodziców, że chcą, by dziecko w nich uczestniczyło, stają się one zajęciami obowiązkowymi. Trzecia grupa to zajęcia dodatkowe, oferowane przez szkoły na zasadach dowolnych. Są to np. kółka zainteresowań - wyjasniała szefowa MEN. Dodała, że nie ma planów zmiany statusu religii wśród szkolnych przedmiotów.

Nauczanie religii w szkołach regulują dwa rozpocządzenia. Pierwsze z nich to rozporządzenie o nauczaniu religii i etyki które mówi, że uczniowie mają mieć dwie godziny religii tygodniowo. Drugie to rozporządzenie o ramowych planach nauczania i to właśnie jego mają dotyczyć zmiany.

W nowym rozporządzeniu religia obok etyki, wychowania do życia w rodzinie, oraz języków mniejszości narodowych znalazły się w grupie przedmiotów nieobowiązkowych. O ich nauczaniu decyzję podejmują rodzice lub uczniowie, którzy osiągnęłi pełnoletność. Nowe rozporządzenie nie reguluje liczby godzin religii, a jedynie odsyła do rozporządzenia o nauczaniu etyki i religii.

Zmiana rozporządzenia jest związana zrozpoczętą w 2009 roku reformą edukacji, oraz stopniowym wprowadzaniem nowej podstawy programowej nauczania. Nowe rozporządzenie zostało podpisane przez minister edukacji w styczniu, ma wejść w życie od 1 września 2012 roku.

ep