Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 14.09.2012

"Umowę Ukrainy z UE blokuje sprawa Tymoszenko"

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wyraził przekonanie, że po październikowych wyborach na Ukrainie droga do integracji będzie otwarta. Komisarz Stefan Fuele uważa jednak, że przeszkodą jest los Julii Tymoszenko.
Ukraińska opozycja: wiktor Janukowycz chowa głowę w piasekUkraińska opozycja: wiktor Janukowycz chowa głowę w piasekPAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz próbował w piątek bagatelizować wpływ sprawy uwięzionej byłej premier Julii Tymoszenko na stosunki swego kraju z UE, lecz unijny komisarz Stefan Fuele oświadczył, że sprawa blokuje ostateczne zawarcie umowy Ukraina-UE.

Przemawiając na forum Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES) Janukowycz wyraził przekonanie, że po październikowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie wszelkie obawy UE znikną, a drogę integracji z Unią Ukraina przejdzie do końca. Nie wyjaśnił, w jaki sposób wybory miałyby rozwiązać sporne kwestie.

Szef państwa przyznał, że w ostatnim czasie integracja Ukrainy z UE spowolniła z powodu pojawienia się dodatkowych pytań Brukseli do władz w Kijowie.
Unia Europejska odłożyła podpisanie parafowanej w marcu umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE, m.in., w związku ze sprawą skazanej na karę siedmiu lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko, która - zdaniem Brukseli - prześladowana jest z przyczyn politycznych. Tymoszenko nie będzie mogła uczestniczyć w wyborach.

Zapytany o sprawę Tymoszenko przez byłego polskiego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, który - jak pisze Reuters - był moderatorem spotkania, Janukowycz nie odpowiedział, wymienił za to listę osiągnięć gospodarczych i reform. Podkreślił, że Ukraina zbliża się do europejskich standardów dzięki reformom, które są przeprowadzane od ponad dwóch lat.

Po rozmowach z Janukowyczem unijny komisarz ds. rozszerzenia Stefan Fuele powiedział jednak, że sprawa Tymoszenko pozostaje przeszkodą w zawarciu umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą. Fuele oświadczył, że w celu zawarcia takiej umowy niezbędne jest uporanie się z kilkoma zagadnieniami, jak wolne i uczciwe wybory, wybiórcze stosowanie prawa i kontynuowanie reform.

Fundacja Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES) została założona i jest finansowana przez ukraińskiego biznesmena Wiktora Pinczuka, prywatnie zięcia byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy. Fundacja YES zaprasza do Jałty czołowych polityków europejskich i światowych. Byli to już m.in. były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair oraz były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Aleksander Kwaśniewski jest szefem zarządu fundacji.

PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>