Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Tomasz Owsiński 27.08.2013

100 mln zł na przekwalifikowanie nauczycieli. "Za późno"

Ministerstwo Edukacji Narodowej znalazło 100 milionów złotych na staże, szkolenia, studia podyplomowe czy warsztaty aktywnego poszukiwania pracy dla zwalnianych nauczycieli.
Minister edukacji narodowej Krystyna SzumilasMinister edukacji narodowej Krystyna Szumilas PAP/Rafał Guz
Posłuchaj
  • Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej o pieniądzach na przekwalifikowanie nauczycieli (IAR)
Czytaj także

W tym roku ma ich być prawie 7 tysięcy.

Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz mówi, że każda złotówka się przyda i dopytuje - czemu tak późno. Prezes Broniarz uważa, że podobny program powinien pojawić się już dawno temu. Pod koniec lat 90-tych kiedy wskaźniki demograficzne przepowiadały nadchodzący kryzys.

Sławomir Broniarz powiedział, że powinno być zaproponowane bardziej systemowe rozwiązanie. Brakuje kilkuletnich programów, które angażowałyby nauczycieli w pomoc ludziom z okolicy. W ten sposób mogłyby powstać nowe miejsca pracy.

Minister Krystyna Szumilas powiedziała, że priorytetem będzie pomoc w znalezieniu dla nauczycieli pracy w systemie edukacji. Niektórzy pewnie będą jednak musieli zmienić profesję. Można na przykład wykonywać różne zawody okołooświatowe. Matematycy będą mogli natomiast poszukać zatrudnienia w bankowości czy branży informatycznej.

Krystyna Szumilas dodaje, że przekwalifikowanie może też oznaczać dokształcenie nauczyciela tak, aby mógł uczyć inny przedmiotów - w zależności od potrzeb w lokalnym środowisku. Szczególnie, że ministerialny program zakłada też możliwość dofinansowania kosztów zatrudnienia nauczyciela u nowego pracodawcy. Zatrudniający musi jednak zapewnić minimum 50 procent kosztów zatrudnienia pracownika. Resztę pieniędzy ma dać urząd pracy. Takie subsydiowanie mogło by trwać do 12 miesięcy.

Program daje też możliwość pomocy przy zakładaniu przez zwolnionych nauczycieli własnej działalności gospodarczej.

We wtorek i środę MEN ma się spotykać z przedstawicielami urzędów marszałkowskich. Mają być dopracowywane zasady udzielania pomocy finansowej w ramach tego programu. Pieniądze na program pochodzą ze środków europejskich. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie wyklucza, że jeżeli w tym roku zakończy się on sukcesem, to będzie kontynuowany w nowej perspektywie budżetowej do 2020 roku.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, to