Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 05.07.2013

Obcy w brzuchu, czyli życie z nieswoistą chorobą zapalną jelit

Choroba Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i mikroskopowe zapalenie jelit to mało znane choroby, na które cierpi wiele osób. Zaliczane są one do nieswoistych chorób zapalnych jelit.
Zdjęcie z wystawy fotograficznej Nadzwyczajne Życie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniewskiego-CrohnaZdjęcie z wystawy fotograficznej "Nadzwyczajne Życie" Wielkopolskiego Stowarzyszenia Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniewskiego-CrohnaAnna Jabłońska

- Ja to nazywam alienem, który siedzi w moim brzuchu i żyje swoim życiem. Taki obcy. Siedzię sobie spokojnie, a on z lewej na prawą, gdzieś ten brzuch lata - mówi jedna z bohaterek reportażu Hanny Bogoryja-Zakrzewskiej "Drugi wymiar życia".

Objawów każdej z odmian nieswostych chorób zapalnych jelit jest tak dużo i są tak zróżnicowane, że postawienie diagnozy może trwać wiele lat. Dopiero gdy to już nastąpi zaczyna się leczenie, które prowadzi do złagodzenia największych dolegliwości, takich jak ból brzucha czy biegunka 20-30 razy dziennie.

Ale chorób nie da się wyleczyć całkowicie. Chorzy do końca życia są na lekach. Powoli wprowadza się leki biologiczne, które w wielu krajach są standardem, u nas z braku pieniędzy luksusem. A pozwoliłyby szybciej wracać chorym do aktywności zawodowej, bo wielu cierpiących to osoby między 25. a 30. rokiem życiem.

Po emisji reportażu na temat nieswostych chorób zapalnych jelit rozmawiali w Jedynce dr Maria Wiśniewska – Jarosińska z Kliniki Gastroenterologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i doc. Jarosław Kierkuć z Centrum Zdrowia Dziecka.

Magazyn reporterów "Bez znieczulenia" prowadził Jerzy Zawartka.
pg