Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 24.01.2015

Mowa nienawiści w sieci. Hejt na celowniku

Przemoc w sieci przyjmuje różne formy: od wulgarnych wyzwisk, poprzez ośmieszanie do poniżania. Osoby, które padają ofiarą tzw. hejtowania często potrzebują pomocy specjalistów.
Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi kampanię edukacyjną przeciwko hejtowaniu w sieci Dodaj znajomego, która jest skierowana zarówno do ofiar hejtu, jego świadków jak i samych hejterówFundacja Dzieci Niczyje prowadzi kampanię edukacyjną przeciwko hejtowaniu w sieci​ "Dodaj znajomego", która jest skierowana zarówno do ofiar hejtu, jego świadków jak i samych hejterówGlow Images/East News

Słowo hejt pochodzi od angielskiego hate, czyli nienawiść. Hejtowanie to agresywne, nienawistne, deprymujące wypowiedzi, jak wyjaśnia Nina Karczmarewicz. Jest to poważny, ale niestety bagatelizowany problem, który najczęściej dotyka młodych ludzi. Według badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje, aż 40% osób w wieku od 14 do 17 lat spotkało się w internecie z przejawami mowy nienawiści.
Zdaniem tegorocznej maturzystki Agnieszki młodzi ludzie często nie przywiązują wagi do tego, co mówią i nie mają świadomości, jak ktoś może zareagować, nawet jeśli jest to forma żartu z ich strony. Marta Wojtas, psycholog z Fundacji Dzieci Niczyje, przyznaje, że ofiary hejtu cierpią i przeżywają różnego rodzaju trudne emocje. - Rzeczywiście w wielu przypadkach takim osobom, które stały się ofiarami hejtu przez dłuższy czas potrzebna jest pomoc, nawet specjalisty - komentuje psycholog.
Łukasz Ługowski - pedagog i dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii KĄT mówi, że często spotyka się z tym problemem, który dotyka młodzieży na całym świecie. - Jesteśmy zwierzątkami stadnymi i w tym stadzie próbujemy znaleźć swoje miejsce. Jeżeli kogoś poniżymy, to wydaje nam się, że jesteśmy wyżej i to jest problem - wyjaśnia pedagog.
***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadziła: Nina Karczmarewicz

Goście: Marta Wojtas (psycholog z Fundacji Dzieci Niczyje, pracująca w młodzieżowym telefonie zaufania), Łukasz Ługowski (pedagog i dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii KĄT), Agnieszka (uczennica jednego z warszawskich liceów, tegoroczna maturzystka), gimnazjaliści
Data emisji: 23.01.2015
Godzina emisji: 21.14
(sm/ag)