Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 09.05.2015

Przemilczany temat poniżania kobiet. "Słowa też gwałcą"

- Bardzo lekceważymy wulgarne komentarze kierowane do kobiet w miejscach publicznych. Może się to wydawać błahe, ale ma to bardzo poważne konsekwencje - mówi Joanna Piotrowska.
Posłuchaj
  • Niebezpieczne słowa, którymi przekraczamy granice (Problem z głowy/Jedynka)
Czytaj także

"Słowa też gwałcą" to hasło akcji Fundacji Feminoteka. Niektóre niewybredne komentarze pod adresem kobiet są poniżające i uwłaczające ich godności. - Takie komentarze zdarzało mi się słyszeć i od kobiet, i od mężczyzn. Czasami takie słowa z ust kobiety bolą jeszcze bardziej, bo mamy wspólne doświadczenia - mówi jedna z uczestniczek spotu.

Tego typu komentarze naruszają nie tylko kanony kultury i dobrego wychowania, ale doprowadzają również do poniżenia i wyszydzenia. - To narusza godność osobistą, krzywdzi i w sytuacji powtarzalności mamy do czynienia z przestępstwem znieważenia. Jeżeli zaś są to komunikaty na granicy znieważenia, które upokarzają naszą godność osobistą, to na gruncie prawa cywilnego mamy do czynienia z naruszeniem dóbr osobistych - komentuje mecenas Marcin Zaborek.

Dlaczego słowa mogą być znacznie gorsze od przemocy fizycznej? Jak radzić sobie z takim problemem? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy na ten temat.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadziła: Nina Karczmarewicz

Goście: Renata Durda (szefowa pogotowia "Niebieska Linia"), Joanna Piotrowska (prezeska Fundacji Feminoteka) i Łukasz Wójcicki (twórca grupy mężczyzn Głosy Przeciw Przemocy), uczestniczki spotów akcji Fundacji Feminoteka, mecenas Marcin Zaborek (prawnik)

Data emisji: 8.05.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/ag