Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 03.04.2015

Dzieci z trudnościami mają wsparcie. A zdolne?

- Rozleniwianie umysłu to zbrodnia pedagogiczna - podkreśla w Jedynce prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, która wspiera dzieci szczególnie uzdolnione.
Posłuchaj
  • Janusz Weiss sprawdza, co polska szkoła oferuje dzieciom szczególnie uzdolnionym (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Czytaj także

Przykładem jest Zosia, która intelektualnie jest na poziomie dziecka 8-9-letniego, a w tym roku dopiero pójdzie do pierwszej klasy. Ponieważ dziewczynka samodzielnie czyta, pisze, liczy i zna tabliczkę mnożenia jej mama obawia się, że dziecko zwyczajnie będzie się nudzić w szkole.

Joanna Dębek, rzecznik MEN, zauważyła, że rodzice mogą podjąć decyzję - po konsultacji ze specjalistą - o wcześniejszym posłaniu dziecka do szkoły. - Jednak nawet na miejscu rodziców dziecka, o którym mówimy, nie zakładałabym, że dziecko będzie się nudzić. Nauczyciel może dopasować program do indywidualnych potrzeb uczniów - tłumaczyła.

Prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska opracowała eksperymentalny program nauczania, dzięki któremu rozwijane są zdolności matematyczne. - Więcej niż połowa dzieci jest uzdolnionych, a w grupie rozpoczynających edukację co czwarte jest superuzdolnione. Jednak program i metody nauczania ułożone są dla większości, czyli normy - wyjaśniła. Praktyka pokazuje, że po ośmiu miesiącach nauki uczniowie szczególnie zdolni przestają manifestować swój potencjał. Dlaczego?

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać
Prowadził: Janusz Weiss
Goście: Joanna Dębek (rzecznik MEN), Edyta Gruszczyk-Kolczyńska (Akademia Pedagogiki Specjalnej)
Data emisji: 2.04.2015
Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

asz/pg