Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 31.03.2014

31.03.2014 Putin wydał rozkaz: część wojsk wraca do koszar! [relacja]

Ze wschodniej granicy z Ukrainą wycofano część skoncentrowanych tam wojsk rosyjskich - informacje tej treści przekazał Władimir Putin w trakcie rozmowy z Angelą Merkel.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

21.15

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji zapowiedzieli w Weimarze, że na spotkaniu rady NATO we wtorek będą zabiegać o rewizję przez sojusz stosunków z Rosją. Ponadto Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius zaapelowali o zwołanie międzynarodowej konferencji w sprawie Ukrainy i wezwali Rosję, by wzięła w niej udział.

21.10

Trzy osoby, w tym zastępca mera Kijowa, zostały ranne w strzelaninie, do której doszło w okolicy Majdanu Niezależności w Kijowie - poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow.

czytaj więcej>>>

20.20

Ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Kijowskiego przelała na rachunek ministerstwa obrony Ukrainy 500 tys. hrywien (140 tys. zł) na potrzeby sił zbrojnych. - To dopiero początek - powiedział  zwierzchnik Cerkwi, patriarcha Filaret.

20.03

Szefowie dyplomacji USA John Kerry i Rosji Siergiej Ławrow rozmawiali telefonicznie o drogach wyjścia z kryzysu na Ukrainie - podało w komunikacie rosyjskie MSZ.
- Ministrowie dyskutowali o krokach, które pomogłyby w rozwiązaniu kryzysowej sytuacji na Ukrainie - napisano w komunikacie, w którym rozmowę określono jako kontynuację kontaktów amerykańsko-rosyjskich po niedzielnym spotkaniu w Paryżu.

19.50

Moskwa zmienia zdanie w sprawie wyborów prezydenckich na Ukrainie. Dotychczas zapowiadała, że nie uzna prawomocności. W poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Grigorij Karasin powiedział, że ich "prawomocność będzie zależeć od kilku czynników, w tym ich przejrzystości i poszanowania interesów regionów".

18.25

Partnerzy z UE i NATO mogą liczyć na solidarność ze strony Niemiec - takie zapewnienie padło z ust szefa niemieckiej dyplomacji. Frank-Walter Steinmeier zaznaczył, że propozycja bliższej współpracy z krajami Partnerstwa Wschodniego pozostaje aktualna. - Trójkąt Weimarski jest dowodem na to, że kraje mające różną przeszłość mogą wspólnie kształtować przyszłość. Nauczyliśmy się myśleć wspólnie, ponad granicami - powiedział.

Spotkanie
Spotkanie ministrów Niemiec, Francji i Polski FOTO.: EPA/MAURIZIO GAMBARINI

18.15

Władimir Putin zarządził wycofanie części rosyjskich wojsk z pogranicza z Ukrainą. Prezydent Rosji przekazał taką informację kanclerz Niemiec Angeli Merkel podczas rozmowy telefonicznej. Poinformowały o tym niemieckie źródła rządowe.

czytaj więcej>>>

17.45

Doniecka Rada Obwodowa zażądała przyjęcia nowej wersji konstytucji Ukrainy. Chce, by przyznano językowi rosyjskiemu status drugiego języka państwowego i zalegalizowano by przeprowadzanie miejscowych referendów.
- Konsolidacja wspólnych wysiłków konstruktywnych sił społeczeństwa zmierzających do osiągnięcia stabilności politycznej, a także utrzymanie obywatelskiego spokoju i zgody jest możliwe tylko poprzez przyjęcie przez Radę Najwyższą Ukrainy nowej redakcji Konstytucji Ukrainy i szeregu pilnych ustaw - napisano w posłaniu.

O nowej konstytucji, w które zapisano by federalizację Ukrainy mówi od kilku dni Rosja.

17.30

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy zarejestrowała kandydatury byłego szefa dyplomacji Petra Poroszenki oraz byłej premier Julii Tymoszenko w wyborach prezydenckich. Głosowanie - 25 maja.

17.25

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble nie zgadza się na porównywanie Rosji do III Rzeszy - przekazał jego rzecznik. Wcześniej minister miał powiedzieć, że działania Rosji przypominają mu zajęcie Kraju Sudeckiego przez III Rzeszę.
- Minister Schaeuble podczas spotkania ze studentami zaznaczył, że działania Rosji na Ukrainie naruszają prawa międzynarodowe, oraz ostrzegł przed skutkami załamania się porządku państwowego. Jednoznacznie odrzucił wszelkie porównania między Rosją a III Rzeszą - podkreślono w oświadczeniu.

17.15

Międzynarodowy Fundusz Walutowy powinien do końca kwietnia przekazać Ukrainie pierwszą transzę pomocy finansowej w wysokości trzech miliardów dolarów - powiedział dyrektor europejskiego departamentu MFW Reza Moghadam.
W czwartek MFW ogłosił, że uzgodnił z Kijowem wsparcie jej reform dwuletnim kredytem stand-by w wysokości 14-18 miliardów dolarów. Umowa otworzy możliwość dalszych pożyczek, które w ciągu dwóch lat mogą sięgnąć 27 mld USD.

17.05

Telefoniczna rozmowa Władimira Putina z Angelą Merkel. Prezydent Rosji uważa, że Ukraina musi zmienić swoją konstytucje. Jego zdaniem, ukraińska konstytucja powinna zagwarantować interesy wszystkich mieszkańców. Jak czytamy w komunikacie Kremla, w rozmowie z niemiecką kanclerz rosyjski prezydent odniósł się też do Naddniestrza - zbuntowanej prowincji Mołdawii. Putin powiedział, że należy zrobić wszystko, by znieść "blokadę" tego regionu i wypracować sprawiedliwe i kompleksowe rozwiązanie problemu Naddniestrza.
Kreml podkreśla, że rozmowa Władimira Putina z Angelą Merkel odbyła się z inicjatywy rosyjskiego prezydenta.

16.50

Rosyjski batalion piechoty wycofuje się spod granicy z Ukrainą. Poinformowała o tym agencja informacyjna ITAR-TASS, powołując się na rzecznika Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Według tej agencji, w głąb Rosji wycofują się żołnierze rosyjskiej piechoty z poligonu w Obwodzie Rostowskim. W rosyjskiej armii batalion liczy do 800 żołnierzy.

czytaj więcej>>>

16.20

- Lekki spadek liczebności wojsk rosyjskich skoncentrowanych przy granicy z Ukrainą to mały sygnał wskazujący na zmniejszenie napięcia - ocenił szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

15.30

Niemiecki minister finansów porównał działanie Władimira Putina do Adolfa Hitlera. Wolfgang Schaeuble powiedział podczas spotkania ze studentami, że argumenty użyte przy przyłączeniu Krymu do Rosji "są tymi samymi, które stosował Hitler do aneksji Sudetów". W 1938 roku Trzecia Rzesza zagarnęła zachodnią część Czechosłowacji, w której tzw. Niemcy sudeccy stanowili większość.
Od wypowiedzi swojego ministra zdystansowała się Angela Merkel. Niemiecka kanclerz zapytana o tę sprawę powiedziała, że aneksja Krymu jest inną sytuacją. Dodała jednak, że to pogwałcenie prawa międzynarodowego.

15.25

- Grupa polskich ekspertów pomoże w reformie samorządowej na Ukrainie - poinformował w Kijowie szef kancelarii prezydenta Jacek Majchrowski. Według niego, Ukraińcy muszą się przygotować do zreformowania gospodarki, wzmocnienia małego i średniego biznesu, a także zreformować samorząd terytorialny. - Bez przejęcia odpowiedzialności za państwo na poziomie lokalnym korupcja będzie się szerzyć - podkreślił Michałowski.
Koordynatorem grupy polskich ekspertów do spraw reformy samorządowej ma być były prezydent Warszawy i poseł PO Marcin Święcicki. Jak tłumaczył, Ukraińcy sami wiedzą, jakie reformy mają przeprowadzić, jednak od lat nie było tam siły politycznej, by to zrobić. - Chodzi nam o to, by tę wolę znaleźć i wesprzeć w przekonaniu, że trzeba to zrobić bardzo szybko - mówił Święcicki.

15.00

Kijów oburzony wizytą rosyjskiego premiera Dmitrija Miedwiediewa na Krymie. W tej sprawie została wysłana nota protestacyjna do Moskwy. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jewhen Perebijnis podkreślił, że szef rosyjskiego rządu przybył na terytorium Ukrainy i taka wizyta powinna być wcześniej uzgodniona z Kijowem. To, że Rosja tego nie zrobiła, oznacza, że ignoruje ona prawo międzynarodowe. Ukraiński MSZ ocenia to jako prowokacyjny i antyukraiński krok.

czytaj więcej>>>

14.30

Duma Państwowa wypowiedziała Ukrainie umowy dotyczące Floty Czarnomorskiej. Ustawę musi jeszcze zatwierdzić Rada Federacji, wyższa izba parlamentu, i podpisać prezydent Władimir Putin.
Wśród wypowiadanych porozumień jest to z 2010 roku, na mocy którego Ukraina otrzymała zniżkę na gaz sprowadzany z Rosji.

czytaj więcej>>>

13:25

W Rosji może zostać wprowadzony własny system kart płatniczych już za dwa, a najpóźniej za sześć miesięcy - poinformował prezes Sbierbanku German Gref w rozmowie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.
Moskwa chce uniezależnić się od firm Mastercard i Visa, które po nałożeniu sankcji na Rosję w związku z aneksją Krymu na krótko wycofały się z obsługi kilku rosyjskich banków. Minister finansów Rosji Anton Siłuanow mówił w minionym tygodniu, że alternatywny, rosyjski system płatniczy traktowany byłby "jako system awaryjny".
W ubiegły czwartek Putin zapowiedział już przyjęcie rosyjskiego, narodowego systemu kart płatniczych, wzorowanego na tych wprowadzonych w Japonii i Chinach.

Mastercard i Visa przerwały tymczasowo obsługę swych transakcji w Banku Rossija , objętym amerykańskimi sankcjami. Restrykcje Visy i Mastercard objęły też filię Rossii, Sobinbank oraz bank SMP , kontrolowany przez braci Arkadija i Borisa Rotenbergów - również objętych sankcjami, a także Inwestkapitałbank.

13:04

Ostatnie wydarzenia na Krymie wystraszą turystów, co uderzy po kieszeniach tamtejszych mieszkańców - oceniają eksperci.

Zdaniem Lenura Kerymowa, Tatara pochodzącego z Krymu, tegoroczny sezon będzie tam bardzo ciężki, bo nie przyjadą także turyści z państw byłego Związku Radzieckiego. - Obrazki w telewizji nie zachęcają do odwiedzania Krymu - mówi rdzenny Krymczanin. Dodaje, że według statystyk w ubiegłym roku Krym odwiedziło pięć milionów turystów, z czego cztery to byli Ukraińcy, a reszta to Rosjanie i Białorusini. - Granice są zamknięte, więc siłą rzeczy Ukraińcy na Krym nie pojadą - mówi Lenur Kerymow.

12:34

Po aneksji Krymu ponad połowa mieszkańców Litwy widzi zagrożenie dla niepodległości kraju - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu przeprowadzonego na zamówienie portalu Delfi.
29,2 proc. badanych wyraża opinię, że ostatnio wzrosło zagrożenie dla niepodległości kraju, 22,9 proc. jest zdania, że istniało ono zawsze.
30,6 proc. Litwinów uważa, że żadnego zagrożenia dla kraju nie ma, 17 proc. nie ma zdania na ten temat.

12:22

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że Krym będzie specjalną strefą ekonomiczną. Powiedział, że inwestorzy na Krymie mogą być zwolnieni z podatków do końca roku 2014.

(źródło: CNN Newsource/x-news)

12:21

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył, że nie ma żadnych podstaw do federalizacji państwa ukraińskiego. W ten sposób odniósł się do koncepcji szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa.

Według Turczynowa premier Rosji Dmitrij Miedwiediew i minister Ławrow mogą wysuwać dowolne propozycje, ale odnośnie Rosji. - Wydaje mi się, że władze Federacji Rosyjskiej powinny zajmować się problemami Federacji Rosyjskiej, a nie problemami Ukrainy - oznajmił.

12:20

Rosja "wycofuje stopniowo" wojska zgromadzone na granicy z Ukrainą - poinformował w poniedziałek AFP przedstawiciel ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksij Dmytraczkiwski.
"Prawdopodobnie jest to związane z koniecznością rotacji wojsk. Inna hipoteza: ma to związek z negocjacjami między Rosją a USA", które odbyły się w niedzielę wieczorem w Paryżu - powiedział Dmytraczkiwski.

12:19

W Powidzu rozpoczynają się polsko-amerykańskie ćwiczenia lotnicze. Do 33 Bazy Lotnictwa Transportowego na dwa tygodnie przylecieli wojskowi z niemieckiej bazy w Ramstein.

Oficer prasowy 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu, kapitan Włodzimierz Baran zapewnia, że polsko-amerykańskie szkolenie nie jest związane z sytuacją na Ukrainie. Zaplanowano je jesienią ubiegłego roku.
W ćwiczeniach biorą udział samoloty transportowe hercules - zarówno należące do polskiej, jak i do amerykańskiej, armii, oraz polskie MiG-i 29, amerykańscy i polscy żołnierze. W programie manewrów są między innymi transport ładunków, zrzut i desant skoczków. Wspólne loty będą się odbywały w rejonie lotniska w Powidzu, a także nad Pustynią Błędowską i poligonem w Drawsku Pomorskim. Podobne ćwiczenia odbywały się w Powidzu wiosną i jesienią ubiegłego roku.

12:15

Około 15 tys. paszportów rosyjskich zostało jak dotąd wydanych na Krymie i w Sewastopolu, a przyjęto 60 tys. wniosków o ich wydanie - tak mówił w poniedziałek w Symferopolu przedstawiciel rosyjskiej Federalnej Służby Migracyjnej.
- Przyjęliśmy dotąd ponad 60 tys. wniosków i wydaliśmy około 15 tys. paszportów. Prace trwają, jest konkretny termin (wydania paszportów). Zaangażowaliśmy wystarczający personel, by zaspokoić obecnie zapotrzebowanie wśród mieszkańców półwyspu - oświadczył szef departamentu ds. paszportów Federalnej Służby Migracyjnej Fiodor Karpowiec.

12:14

W ciągu 10-12 dni odbędą się konsultacje w formacie 5 plus 2 w sprawie Naddniestrza - zapowiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, którego cytuje agencja RIA-Nowosti.
Ławrow stwierdził, że problem Naddniestrza był jednym z tematów jego niedzielnych rozmów z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym w Paryżu.

11:30

Rosyjskie samoloty szpiegują Bułgarię i region czarnomorski - poinformował minister obrony Bułgarii Angeł Najdenow w wywiadzie dla dziennika "Trud". W marcu odnotowano 9 takich wypadków, pięciokrotnie do eskortowania rosyjskich maszyn wylatywały bułgarskie myśliwce. - Nie chodzi o loty transportowe. Mamy podstawy uważać, że chodzi o loty wywiadowcze. Tylko w okresie od 1 do 26 marca odnotowano dziewięć takich wypadków, w pięciu z nich był rozkaz wylotu dyżurnej dwójki myśliwców. To jest częścią naszych zadań, związanych z ochroną przestrzeni powietrznej - powiedział.
Rozkaz wylotów myśliwców nadszedł z centralnego dowództwa NATO - wyjaśnił minister w wywiadzie, który ukazał się w poniedziałek.
Najdenow wyraził obawę, iż "może się okazać, że Bułgaria będzie bezpośrednio zamieszana w konflikt" będący następstwem kryzysu na Ukrainie.

10:58

Ceny gazu wzrosną od wtorku o prawie 30 proc. dla ukraińskich odbiorców przemysłowych, a ponad 64 proc. dla przedsiębiorstw finansowanych z budżetu państwa i budżetów lokalnych. Państwowa komisja regulacyjna ds. energetyki podjęła taką decyzję w poniedziałek.
Cena gazu wzrośnie do 4 000 hrywien (1 100 zł) za 1000 m sześciennych - dla odbiorców przemysłowych z 3 100 hrywien (850 zł), czyli o 29,1 proc., natomiast dla przedsiębiorstw finansowanych z budżetu państwa z 2 400 hrywien (660 zł), czyli o 64,2 proc.

10:47

Lider antyunijnej i antyimigracyjnej Partii Niepodległości Wielkiej Brytanii UKIP oświadczył, że spośród światowych polityków najbardziej podziwia Władimira Putina. W rozmowie z amerykańskim miesięcznikiem GQ Nigel Farage zastrzegł jednak, że nie chodzi mu ani o osobowość, ani o politykę prezydenta Rosji.  Nigel Farage powiedział, że szanuje Putina "za skuteczność, nie jako człowieka", i wyjaśnił: "To, jak rozegrał całą sprawę Syrii. Błyskotliwie. Nie żebym aprobował jego politykę. Ilu ma teraz w więzieniach dziennikarzy?". Już tydzień temu w debacie radiowej z liderem brytyjskich Liberałów Nickiem Cleggiem Nigel Farage powiedział, że Unia Europejska "ma na rękach krew" Ukraińców, których kusiła "zupełnie nierealistycznym marzeniem o przyszłym członkostwie". Farage wydał potem uzupełniające oświadczenie, w którym napisał, że przywódcy europejscy okazali się "słabi i próżni" w kryzysie krymskim i dodał: "Jeśli się drażni kijem rosyjskiego niedźwiedzia, to wiadomo, że zareaguje. A jeśli się nie ma ani środków, ani woli politycznej, żeby mu stawić czoła, to jest to naturalnie kiepski pomysł".

10:30

Miedwiediewowi podczas wizyty na Krymie towarzyszą wicepremierzy i ministrowie - ponad połowa gabinetu.
Przed tygodniem Miedwiediew opowiedział się za utworzeniem na Krymie specjalnej strefy ekonomicznej. Zaproponował, by wszystkie krymskie firmy, które przeszły pod jurysdykcję Rosji, do końca 2014 roku zostały zwolnione z płacenia podatków.
Szef rządu Rosji polecił wówczas, aby w najbliższym czasie wszystkie resorty przedstawiły plany konkretnych działań, mających na celu włączenie Krymu do państwowego, gospodarczego, finansowego i prawnego systemu Federacji Rosyjskiej.
Miedwiediew polecił opracowanie do końca pierwszego półrocza 2014 roku federalnego programu rozwoju społeczno-gospodarczego dla Półwyspu Krymskiego.

10:01

Rosyjski premier przyjechał do Symferopola na Krymie. Dmitrij Miedwiediew przyleciał na półwysep, który formalnie nadal jest częścią Ukrainy.
To najwyższy rangą rosyjski polityk, który pojawił się na Krymie od referendum i ogłoszenia rosyjskiej aneksji półwyspu.

09:45

Polska, Niemcy i Francja chcą uelastycznić unijny program Partnerstwa Wschodniego - podaje niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Sprawa ma być omawiana na ruszającym w poniedziałek spotkaniu szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego.
”Frankfurter Allgemeine Zeitung” przypomina, że minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier w przeszłości krytykował politykę Unii wobec wschodnich sąsiadów. Steinmeier zarzucał Brukseli, że "pośrednio sama wepchnęła Ukrainę w ręce Rosji" - pisze gazeta. Dlatego program Partnerstwa Wschodniego ma zostać zreformowany, tak aby bardziej odpowiadał potrzebom poszczególnych krajów.
Jak czytamy, Polska, Niemcy i Francja chcą wypracować kreatywne i lepiej dopasowane programy dla różnych państw. Dotyczy to także wsparcia finansowego. Nie będziemy stawiać naszych partnerów przed wyborem "albo-albo” mówi szef niemieckiej dyplomacji cytowany przez „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

09:24

Nie udało się Monachium w Paryżu – tak komentuje rozmowy Ławrowa z Kerrym Lilia Szewcowa z fundacji Carnegie Europe. Przypomina słowa sekretarza stanu USA, że żadne decyzje o Ukrainie nie zapadną bez udziału Kijowa. Tłumaczy to w ten sposób, że Stany Zjednoczone nie będą brały udziału w przekształcaniu Ukrainy, tak jak by sobie tego życzyła Rosja. – Ale co będą robić Stany Zjednoczone, obserwować rozwój wydarzeń, tak jak robi to Berlin? – pyta analityczka.

08:48

- Rosja zgromadziła oddziały przy granicy. Ćwiczą, i co najmniej od dwóch, trzech tygodni i są gotowe do różnych operacji - ocenił w programie "Jeden na jeden" w TVN24 szef MON Tomasz Siemoniak. Zaznaczył, że trudno powiedzieć, czy zapadną decyzje polityczne.

Zdaniem polskiego ministra lepiej, by amerykański generał Philip Breedlove był w Europie. Dowódca wojsk NATO w Europie skrócił pobyt w Waszyngtonie i wraca do Brukseli.

Tomasz Siemoniak mówił, że NATO w trybie niemal 24-godzinnym monitoruje sytuację na Ukrainie. Szef resortu obrony pytany o rozmowy Ławrow-Kerry zaznaczył, że nie spodziewał się po nich szczególnych ustaleń. - Kerry wygłosił ważną deklarację "nic o Ukrainie bez Ukrainy" - przypomniał Tomasz Siemoniak.

Szef MON przypomniał, że we wtorek spotykają się ministrowie spraw zagranicznych państw NATO i na pewno będą rozmawiali o Ukrainie.

(TVN24/x-news)

08:32

Rząd nie ma pomysłu na politykę wschodnią – krytykował w Jedynce Leszek Miller. Lider SLD mówił w radiowej Jedynce, że zachowanie premiera jest niekonsekwentne . - Raz jest podpalaczem, raz strażakiem, raz straszy wojną, innym razem jest gołąbkiem pokoju - podsumował działania premiera Leszek Miller. Polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej mówił w ”Sygnałach dnia”, że Donald Tusk prowadzi politykę "zarządzania strachem". Przypomniał jego słowa o tym, że być może 1 września dzieci znów nie pójdą do szkoły, co było nawiązaniem do 1 września 1939 roku. Lider SLD twierdzi, że za takimi słowami stoją doradcy od wizerunku, którzy podpowiadają Tuskowi. W tym wszystkim liczy się tylko wyścig z PiS-em i kampania wyborcza - uważa Leszek Miller.

08:07

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, ale są blisko najwyższych poziomów od trzech tygodni – piszą agencje. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 101,45 USD, po zniżce o 22 centy. Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 17 centów do 107,90 USD za baryłkę. W piątek ropa na NYMEX zdrożała o 39 centów do 101,67 USD za baryłkę, najwyżej od 7 marca.

07:52

Konflikt rosyjsko-ukraiński oraz Europejska Polityka Sąsiedztwa - to główne tematy rozmów ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego. Szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Francji spotkają się po godzinie 15 w Berlinie.

Ministrowie będą rozmawiać o tym, jak powinna wyglądać w przyszłości polityka Unii Europejskiej wobec jej sąsiadów - w Europie, ale też w Azji i Afryce. Szefowie dyplomacji mają przyjąć nowy dokument w tej sprawie. W czasie dwudniowego spotkania, które rozpocznie się w Berlinie, a potem przeniesie do Weimaru, będzie też mowa o dalszej integracji Gruzji i Mołdawii.

07:35

Moskiewskie media komentując rozmowy szefów dyplomacji USA i Rosji w Paryżu zwracają uwagę, że wspólnego stanowiska w sprawie Ukrainy nie udało się wypracować ale mówią o pewnym postępie. Podkreślają, że rozmawiano w rezydencji ambasadora Rosji i że trwało to aż cztery godziny.

Państwowa telewizja Rossija-24 zwraca uwagę, że z ust szefów dyplomacji nie padały słowa ”sankcje” przynajmniej przed kamerami telewizyjnymi. Telewizja poinformowała, że minister spraw zagranicznych Rosji próbował przekazać amerykańskiemu koledze stanowisko Moskwy, że ukraińskie regiony są tak różne, iż tylko federalizacja może zapewnić ich jedność.

07:29

Kibice z Dniepropietrowska na wschodzie Ukrainy odśpiewali na trybunach utwór niezależnej białoruskiej grupy Lyapis Trubetskoy "Wojny światła". Powstał on przed wydarzeniami na Majdanie w Kijowie. Potem uznano, że doskonale opisywał on z wyprzedzeniem walkę Ukraińców o niezależność. Dlatego wykonanie tego utworu oznacza poparcie miejscowych kibiców dla idei jedności Ukrainy i jej walki o niezależność i suwerenność.

07:21

46 osób zgłosiło swoją kandydaturę na prezydenta Ukrainy. Centralna Komisja Wyborcza zakończyła o północy przyjmowanie dokumentów. 12 wniosków od razu odrzucono, bo nie spełniały wymagań formalnych. 7 kandydatów zostało już zarejestrowanych . W sprawie pozostałych, decyzja ma zapaść do piątku. Na rejestrację czekają między innymi najpopularniejsi politycy: Petro Poroszenko i Julia Tymoszenko.

07:00

Żadnych decyzji o Ukrainie bez Ukrainy - oświadczył John Kerry po spotkaniu z Ławrowem.

(CNN Newsource/x-news)


06:45

Szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, nie osiągnęli w Paryżu porozumienia w sprawie kryzysu ukraińskiego, ale zgodzili się na dalsze poszukiwanie dyplomatycznego rozwiązania kryzysu.

Kerry podkreślił, że USA nadal uważają rosyjskie działania na Krymie za nielegalne. Wyraził zaniepokojenie siłami wojskowymi Rosji zgromadzonymi na granicy z Ukrainą i wezwał do ich wycofania.

John Kerry powiedział po spotkaniu, że do rozwiązania kryzysu może dojść jedynie za zgodą Ukrainy. - Nie będzie porozumienia w sprawie Ukrainy bez Ukrainy - podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji. Przed spotkaniem z Ławrowem Kerry rozmawiał telefonicznie z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem.

Departament
Departament Stanu USA/Twitter

06:30

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow podkreślił po spotkaniu, że Ukraina nie może funkcjonować jako jednolite państwo. Powinna raczej, podkreślił, być luźną federacją regionów, które same będą mogły wybrać własny model gospodarczy, język i religię.

Podczas rozmowy z Kerrym, szef rosyjskiej dyplomacji powiedział, że Ukraina musi zobowiązać się do neutralności i zrezygnować z wejścia do NATO.

06:15

Szef Pentagonu nakazał powrót do Europy dowódcy sił NATO generałowi Philipowi Breedlove. Powodem tej decyzji jest napięta sytuacja na granicy Rosji z Ukrainą.
Philip Breedlove jest dowódcą wojsk amerykańskich w Europie oraz szefem europejskich sił NATO. Generał przybył do Waszyngtonu, by wziąć udział w przesłuchaniach w Kongresie. Szef Pentagonu Chuck Hagel odesłał go z powrotem do Brukseli w związku z niejasnymi intencjami Rosji wobec Ukrainy. - To rozsądny krok, biorąc pod uwagę brak otwartości ze strony przywódców rosyjskich w sprawie ruchów wojsk w rejonach przygranicznych - powiedział agencji Reutera rzecznik Pentagonu, kontradmirał John Kirby.

Po powrocie do Europy generał Breedlove ma prowadzić konsultacje z sojusznikami z NATO.

Według Amerykanów Rosjanie zgromadzili wzdłuż granicy z Ukrainą 40 tysięcy żołnierzy. Moskwa zapewnia, że nie ma planów wysłania ich na Ukrainę. Amerykanie przypuszczają, że jest to próba zastraszenia władz Kijowie, ale też nie wykluczają scenariusza zbrojnej interwencji.

06:10

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział niemieckiej telewizji ZDF, że częste kontakty telefoniczne Władimira Putina z kanclerz Angelą Merkel są ze względu na kryzys na Ukrainie "na wagę złota".
Rzecznik Kremla zastrzegł, że w kwestiach dotyczących Ukrainy oba kraje reprezentują odmienne stanowiska. - Sam dialog jest w tej sytuacji niezwykle cenny; mamy nadzieję, że będzie kontynuowany - powiedział Pieskow. Rzecznik ocenił rozmowy jako konstruktywne, pomimo "nieustępliwej" postawy Merkel. Lepiej jest rozmawiać "ze sobą, niż o sobie" - powiedział Pieskow.

PAP/IAR/inne/agkm/asop

(Wideo: US CBS/x-news)

''