Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Kamil Starczyk 28.01.2020

"To nie ustawa kagańcowa, to zdjęcie kagańca ze społeczeństwa". Wójcik o reformie sądownictwa

- Organizacja wymiaru sprawiedliwości, określenie zasad jego funkcjonowania jest wyłączną właściwością państwa członkowskiego Unii Europejskiej - ocenił wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Wójcik. - Jest wiele przekłamań i manipulacji w sprawie realizowanej w Polsce reformy systemu sprawiedliwości - dodał.

Vera-Jourova-F-1200.jpg
Wiceszefowa KE spotkała się z Elżbietą Witek. Rozmowy o sądach i praworządności

We wtorek w Warszawie unijna komisarz ds. wartości Viera Jourova spotyka się m.in. z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim oraz I prezes SN Małgorzatą Gersdorf oraz rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem.

Wiceszef MS Michał Wójcik, który wziął we wtorek udział w konferencji prasowej Solidarnej Polski przed Sądem Okręgowym w Katowicach odnosząc się do wizyty Jourovej w Polsce zaznaczył, że jest to "znakomita okazja, aby przedstawić nasze racje, nasze argumenty, żeby rzeczywiście pokazać na czym polega ta ustawa, że nie jest to żadna ustawa kagańcowa" - powiedział Wójcik.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Michał Wójcik: uchwała trzech izb Sądu Najwyższego nie ma skutków prawnych

Dodał, że nowe przepisy dotyczące SN i sądów powszechnych to skonkretyzowanie tych wszystkich spraw, które już dzisiaj w prawie są. - Nie może być tak, że sędzia podważa status innego sędziego, podważenie statusu innego sędziego to podważenie nas wszystkich, całego narodu - powiedział Wójcik.

pap beata szydło 1200.jpg
Szydło: oczekiwałabym od KE i PE bardziej wnikliwej analizy sytuacji w Polsce

Ministerstwo Sprawiedliwości otwarte na dialog

Wiceminister podkreślił, że resort sprawiedliwości jest otwarty na dialog. - Chcemy przedstawiać nasze racje. Pierwsza podstawowa jest taka, ze organizacja wymiaru sprawiedliwości, określenie zasad jego funkcjonowania to jest wyłączna właściwość państwa członkowskiego Unii Europejskiej - ocenił.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Komisja Europejska potwierdziła spotkania wiceprzewodniczącej Very Jourovej w Polsce

Wójcik zaznaczył zmiany dotyczące Sądu Najwyższego i sądów powszechnych, a także kwestii postępowań dyscyplinarnych są jednymi z najbardziej istotnych, jakie zostały przeprowadzone. - To jest to, co obiecaliśmy tak naprawdę społeczeństwu 4 lata temu, że będziemy naprawiali wymiar sprawiedliwości - powiedział.

PAP Małgorzata Gersdorf 2 1200.jpg
Resort Sprawiedliwości: uchwała SN jest nieważna z mocy prawa

"Opozycja dokonuje manipulacji"

Wójcik powiedział, że opozycja twierdząc, że w reformie sadownictwa chodzi tylko o zmiany instytucjonalne dokonuje manipulacji. Wiceminister podkreślił, że bardzo ważną częścią reformy sądownictwa w Polsce jest powołanie Izby Dyscyplinarnej. Jak mówił Wójcik, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została utworzona po to, by przywrócić społeczeństwu poczucie sprawiedliwości.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Czynności Juszczyszyna wykraczają poza Konstytucję". Komunikat ministerstwa

- To sąd dla sędziów i innych zawodów prawniczych - powiedział wiceminister sprawiedliwości. Jak wskazał Wójcik, w 2019 roku przed Izbą Dyscyplinarną toczyło się 260 postępowań dyscyplinarnych, wśród których 90 spraw dotyczyło sędziów. - Sąd Najwyższy przyjął uchwałę, która ma unieważnić wszystkie te orzeczenia Izby Dyscyplinarnej - powiedział. Zdaniem wiceministra sprawiedliwości ta uchwała Sądu Najwyższego przyzwala, aby nieuczciwi sędziowie nadal orzekali. - To nie jest ustawa kagańcowa, to jest zdjęcie kagańca ze społeczeństwa - przekonywał Wójcik.

kstar